Manisa Haberleri

KARTEPE’DE ’ORTADOĞU VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ’ KONFERANSI DÜZENLENDİ

Haber 15.04.2013 14:31 Pazartesi
Kartepe Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Ortadoğu ve Türkiye’nin Geleceği” konulu konferans verdi.
Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık başta olmak üzere Kartepelilerin yoğun ilgi gösterdi. Prof. Dr. Çelik, etkili sunumu ile Türk Kürt olayına ve çözüm sürecine değin önemli açıklamalarda bulundu. Tarihi konulara farklı yaklaşımı ve yorumu ile bilinen Prof. Dr. Mehmet Çelik, Ortadoğu’yu anlatırken 100 yıl öncesine giderek Osmanlı dönemindeki gelişmeleri anlattı. Kürtlerle o zaman kurulan kuvvete dikkat çeken Prof. Dr. Çelik, Türklerle Kürtlerin işbirliği yaptığı Malazgirt Savaşı’nı ardından Çaldıran’da ikinci defa işbirliği yaptıklarını kaydetti.
Osmanlı’nın eyalet yönetimindeki başarısına, Osmanlı dönemindeki Kürtlerin durumuna dikkat çeken Prof. Çelik, tanzimattan sonra yapılan yeni düzenleme ile merkezi yönetim ile Kürt beylerinin menfaatlerinin ellerinden gitmesi ile baş kaldırmaların yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Çelik, Kürtlerin Abdülhamit’i çok sevdiğini de anlatarak, “Kürt beylerinin çocuklarını askeri okullara aldığı için Abdülhamit’e Kürtlerin babası denildi. Ondan sonra Kürtlerin sorunları bitti. 100 yıllık dönemde tek Kürt isyanı vardır o da PKK isyanıdır” dedi.
Amazon Nehri’nin “Amma uzun nehir”, Nigara Şelasinin “ne gargara şelalesi” gibi söylemler sonunda çıktığını belirten Prof. Çelik, “Kürt diye bir şey yok, bunlar Doğu Anadolu’da işte kar çok yağar, orada. O karlı dağlarda gezerler, ayaklarına da batmamak işte şöyle bir şey takarlar. O kara basarken, böyle ayakları kalkıp indiğinde kart kurt, kart kurt; işte bu sesten dolayı, bu dağ Türklerine, o kart kurttan dolayı Kürt denildi” dedi. Etnik yapılara değindiği konuşmasında Prof. Dr. Çelik, Bosna olaylarını ve Bulgar rejimi dönemlerini hatırlattı.
Ailelerin etnik köken nedeniyle Bosna ve Bulgaristan’da yılardır süren evliliklerini bitirdiği ve boşanmaların yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Çelik, “Türkiye’de son 30 yıldır akan kanı hatırlatarak, Türkiye’de şehidi olmayan sokak kalmadı. Bu nedenle bizde boşanma kavgası duydunuz mu. Bizde evlilikler devam ediyor. Türklerin kaderi Kürtlerle beraber yazılmıştır. Suriye’de bir Kürt kızını Arapa vermezler. Bu Türkiye’nin büyük şansıdır” dedi. Diyarbakır cezaevi olayları, 70’li yıllardan başlayan eski sol sağ kavgaları başta olmak üzere günümüz süreçlerine doğru ilerleyen Prof. Dr. Çelik, kaç yıldır Türkiye’de faili meşhul cinayet işlenmediğine dikkat çekti.
PKK tabanının cenaze evlerinden beslendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Çelik, iki tarafında kayıp verdiğini ve farklı şekilde ifade edilmesine karşı “Bizim Kürtlerle ortak çimentomuz dinimizdir” dedi. “Bu kanın akmasına engel olacak çözüm sürecine destek olunmalı” diyen Prof. Dr. Çelik 3 saati aşkın konuşmasını bu meselenin bu sefer halledileceğini ifade etmesi ile bitirdi. Dinleyicilerin hayranlık içinde takip ettiği konferans sonunda Prof. Dr. Çelik, Başkan Şükrü Karabalık’ın verdiği çiçeği salondaki şehit annesine vermesi büyük alkış aldı.