Manisa Haberleri

YAZGAN’IN ESERLERİ LONDRA ULUSLARARASI KİTAP FUARI’NDA

Haber 15.04.2013 15:13 Pazartesi
Türk Çocuk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan İhlas Koleji Edebiyat öğretmeni Bestami Yazgan’ın eserleri Londra Uluslararası Kitap Fuarı’nda sergileniyor.
Türkiye Ulusal Standı’nda 15-17 Nisan tarihleri arasında sergilenecek olan Yazgan’ın eserleri fuarı gezenlerin beğenisine sunulacak.
Ayrıca Kültür Bakanlığı tarafından Türk çocuk edebiyatının önemli isimlerinin yer aldığı “Türk Çocuk Edebiyatı Yazarları” kitabında da Yazgan’ın öz geçmişi ve eserleri tanıtılıyor. İngilizce olarak basılan kitap, fuarı ziyaret edenlere ücretsiz olarak dağıtılıyor.
Yazgan’ın kitaplarının sergilenmesiyle ilgili konuşan Nar Yayınları yöneticisi Tayfur Esen’de Yazgan’ın bazı eserlerinin İngilizceye çevrildiğini söyledi. Başarılı yazarın eserlerinin tanıtılması için çalıştıklarını belirten Esen, “Bestami Yazgan’ın Hacivat’la Karagöz kitaplarından örnek tercümeler yaptırdık, kitap fuarında bunları ilgililerle paylaşıp yazarımızın dünya okuyucularıyla buluşmasını sağlayacağız” dedi.
Kitapları sergilenen Yazgan da doğudan batıya doğru kültürel bir yolculuk gerçekleştirdiklerini söyledi. Geçtiğimiz günlerde “Doğu Okuyor” projesi altında doğu illerini ziyaret eden ve burada öğrencilerle buluşan Yazgan, “Doğu illerimizde ki öğrenci kardeşlerimize kitaplarımızı ücretsiz olarak dağıttık; şimdi Londra’da eserlerimizi sergileyerek Türk çocuk edebiyatını tanıtıyoruz” dedi. Yazgan’ın üç eseri daha önce Azerbaycan Türkçesi’ne çevrilmişti.