Manisa Haberleri

HZ.MEVLANA AYİN-İ ŞERİFİ İLE GÖNÜLLERE DOLDU

Haber 15.04.2013 15:59 Pazartesi
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi ve Eskişehir Mevlevihanesi Kültür Derneği tarafından,”Şevk-efza Ayin-i Şerifi” etkinliği düzenlendi.
Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) düzenlenen etkinliğe, Eskişehir Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Konya Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, EMEV Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ferda Tarzi, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Eskişehir Mevlevihanesi Kültür Derneği Sema ve Tasavvuf Musikisi Topluluğu tarafından hazırlanan etkinliğin ilk bölümünde, derneğin amaçları ve Hz. Mevlana’dan gelen kültürün doğru olarak tanıtılması ve gelecek nesillere doğru aktarılması amacıyla konuşmalar yapıldı. Etkinliğin ikinci bölümünde ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Sema Topluluğu Postnişi Fahri Özçakıl tarafından 16 ay boyunca çalıştırılan Eskişehir Mevlevihanesi Kültür Derneği Sema ve Tasavvuf Musikisi Topluluğu ilk kez sahne aldı ve Ayin-i Şerif icrasını gerçekleştirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Faruk Belviranlı’nın naathan olarak katıldığı etkinlikte, Eskişehirli bestekâr Prof. Dr. Zeki Atkoşar’ın, ”Şevk-efza Ayin-i Şerifi” icra edildi.
Etkinlik sonunda derneğe ve derneğin kültürel çalışmalarına katkılarından dolayı, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Odunpazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülay Özdamar Güneş, Konya Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Sema Topluluğu Postnişi Fahri Özçakıl, , Eskişehirli bestekâr Prof. Dr. Zeki Atkoşar’a teşekkür plaketi takdim edildi.