Manisa Haberleri

ROMANYALI ÖĞRENCİLER VAN’A HAYRAN KALDI

Haber 15.04.2013 16:02 Pazartesi
Van Niyazi Türkmenoğlu Anadolu Lisesi’nin yürüttüğü Hayat Boyu Öğrenme/Comenius Programı kapsamında Romanya’dan 12 kişilik öğrenci ve öğretmen grubu, geldikleri Van’da 9 günlük program kapsamında tarihi ve turistik ören yerlerini gezdikten sonra kentten ayrıldılar.
Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Hayat Boyu Öğrenme Comenius Programı (LLP) çerçevesinde Niyazi Türkmenoğlu Anadolu Lisesi ile Romanya’nın ‘Cluj Gilau’danTheoretical High School’ tarafından yürütülen proje kapsamında geçtiğimiz günlerde öğretmen ve öğrencilerden oluşan 12 kişilik bir grup Van’a geldi. Kente gelen Romanyalı öğretmen ve öğrenciler, Van Vali Yardımcısı Zafer Coşkun, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Vekili Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, İl Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına’yı ziyaret ettiler. Niyazi Türkmenoğlu Anadolu Lisesi’ni de gezen Romanya ekibi, projenin koordinatörlüğünü yapan İngilizce öğretmeni Süleyman Kasap ve okul Müdürü Recep Türk ile birlikte kentin tarihi ve kültürel ören yerlerinden olan Akdamar Adası, Van Kalesi ve Muradiye Şelalesi’ni gezdi. Baharın gelmesiyle birlikte badem ağaçları çiçek açan Akdamar Adası’na hayran kalan öğrenciler, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Misafirler ayrıca Edremit Merkez Camii’ni gezdi. Görevli imam tarafından öğrencilere cami ve İslam’ın temel prensipleri hakkında bilgi verildi. Konakladıkları mekânda Vanlı öğrencilerle birlikte güzel vakit geçiren öğrenciler, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü halk oyunları ekibinin gösterisini izleyerek, akranlarıyla birlikte davul zurna eşliğinde halay çekti.
Hayat Boyu Öğrenme/Comenius Programı’nı yürüten Niyazi Türkmenoğlu Anadolu Lisesi Müdürü Recep Türk, proje ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Romanyalı öğrencileri Van’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Türk, “Proje kapsamında okulumuz öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 13 kişilik grup, 8-18 Kasım 2012 tarihlerinde Romanya’ya gitmişti. Projeye katılan öğretmen ve öğrenciler iki ülke kültürlerini ve eğitim sistemini tanıma ve karşılaştırma imkânı buldular. Projeye katılan öğrenciler karşılıklı olarak birer gece ailelerde misafir olarak kaldı. Aynı şekilde okullarda da karşılıklı olarak derslere katıldılar. Kentimizde ağırladığımız misafirlerimiz Van’daki protokolü ziyaret ettikten sonra kentimizin tarihi ve turistik ören yerlerini gezdiler. Van kahvaltısı yapan misafirlerimiz, mahalli lezzetlerimizi de tattılar. Yaklaşık 9 günlük program sonunda misafirlerimiz Van’dan mutlu olarak ve çok olumlu izlenimlerle ayrıldılar. Bu süre içerisinde projenin koordinatörlüğünü okulumuzun İngilizce öğretmeni Süleyman Kasap yapmıştır” diye konuştu.