Manisa Haberleri

’’ODTÜ KOLEJİ’NDE HER ÇOCUK BİR MEYVE’’ PROJESİ

Haber 15.04.2013 16:02 Pazartesi
Kayseri’de 65 bin metrekarelik geniş bir alana sahip olan Kayseri ODTÜ Koleji’nde, eğitimin sınıflarda dört duvar arasında değil de doğayla iç içe açık alanlarda özgürce ve keyifle yapıldığı, çocukların görerek, yaşayarak ve eğlenerek öğrendiği, okula gitmenin sıkıntı değil mutluluk verdiği bir eğitim sistemi uygulanıyor.
Sürekli kendini geliştiren, değiştiren, yenileyen, çok yönlü, engellere takılmayan Kayseri ODTÜ Koleji’nde Eko-okullar, KUÇEP, Yavru Tema, Okullarda Orman projeleri de uygulanmakta olup, “ODTÜ’de Her Çocuk Bir Meyve” Projesi ile de okul bahçesinin bir bölümünü meyve bahçesine dönüştürerek öğrencilerine ağaç yetiştirme deneyimi kazandırmayı amaçlıyor. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin her sene farklı meyve ağaçları dikerek, ağaç yetiştirme ve değişik meyve türlerinin büyüme süreçlerini gözlemlemelerini ve bu doğrultuda çevre ile uyumlu bir yaşam tecrübesi kazanmalarını sağlıyor. Baharın gelişiyle birlikte meyve ağaçlarının çiçek açmasını ve meyveye dönüşümlerini gözlemlemeleri öğrencilerde doğaya karşı farklı bakış açısı oluşturmalarını sağlıyor.
Gelecek nesillere bırakılacak daha güzel bir dünya için, kendilerini çözümün bir parçası olarak gördüklerini ifade eden Kayseri ODTÜ Koleji Müdürü Çetin Evren, “Çocuklar, artık bitkileri, böcekleri, çiftlik hayvanlarını, dereleri sadece kitaplarda, televizyonda ya da internette görüyor, onlarla bire bir temas etmiyor, doğanın birer parçası olduklarının farkına varamıyor. Oysa çocuklarımızın doğaya ihtiyaçları var. Öğrencilerimiz bütün bu projelerle, doğal dengenin önemini kavramış olacaklar. Doğayı tahrip etmenin ne kadar kolay ve tekrar imar etmenin ne kadar güç olduğunu öğrenecekler. Okulun sadece eğitim öğretim görülen yer olmadığını, çevre duyarlılıklarının da kazanıldığı bir ortam olduğunu kavrayacaklar. Amacımız her öğrencimizi doğa sevdalısı yapmak. Takım çalışmasını öğrenecekleri gibi olumlu tutum ve davranışlar sergileyecekler. Öğrencilerimiz Nisan ayı itibariyle okul bahçemize ceviz, elma, armut, ayva, kiraz, vişne, dut, fındık, erik ve şeftali ağaçları olmak üzere toplam 550 adet meyve fidanı dikerek Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Çevreye duyarlı bireyler yetiştirerek, meyve fidanları dikmeye devam edeceğiz. Hedefimiz Türkiye’de en büyük meyve bahçesi oluşturmaktır. Çocuklarımızın mutluluğu ve geleceği için kurduğumuz hayallerin peşinden korkmadan gidip, onları gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Gelecek için daha çok hayalimiz var ve gerçekleştirecek cesaretimiz de...'' dedi.