Manisa Haberleri

ÜZÜM ÇARŞISI ESNAFI ANITLAR KURULU’NA TEPKİLİ

Haber 15.04.2013 16:24 Pazartesi
Isparta’nın tek tarihi ve en eski çarşısı olan Üzüm Çarşısı’nın esnafı, çarşının üst örtüsünün kaldırılmak istenmesine tepki gösterdi. Esnaf ilk olarak çarşının giriş bölümlerine iki adet bez afiş astı. Afişte “Üzüm Pazarı sahipsiz değildir. Çarşımızın 20 yıllık üst örtüsü Anıtlar Kurulu kararı ile kaldırılıyor. Bu esnafa kim sahip çıkacak” ifadelerine yer verildi.
İKİ YILDIR SORUN YAŞANIYOR
Üzüm pazarı esnafı bugün de tepki açıklaması yaptı. Tarihi çarşının içinde toplanan esnaf adına açıklamayı Mehmet Çelik yaptı. Esnaf olarak son iki yıldır sıkıntılı günler geçirdiklerinin altını çizen Çelik, “1992 yılında bizlerin başvurusu ile koruma altına alınan çarşımızın üstü 1996 yılında kapatıldı. Aradan geçen yıllarda arastamız bu üst örtüsü ile bütünleşip, halkımızın olumsuz hava şartlarında sığındığı ve tercih ettiği bir yer haline geldi. Anlaşılmayan bir şekilde iki yıl önce bir süreç başladı. Yıllardır var olan, ne yapılırken ne de sonrasında hiçbir tepki görmeyen üst örtü ile ilgili olarak Antalya Anıtlar Kurulu söküm kararı verdi. Kültür Müdürlüğü tanıtım kitapçıklarında dahi üst örtüsü ile yer alan çarşımız hakkındaki bu karar hepimizi tedirgin etti. Hemen çözüm arayışına girildi. Durumumuzu Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Kültür Bakanlığı makamlarına arz ettik. İlimiz de ise Valilik, Belediye Başkanlığı ve Kültür Müdürlüğü ile görüşmelerde bulunuldu. Milletvekillerimizin hepsine konu aktarıldı. Ne yazık ki bir sonuç alınamadı” dedi.
YAŞAMAK İSTİYORUZ
Son çare olarak kararın iptali için Isparta İdare Mahkemesi'ne ve sonrasına Antalya Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunduklarını kaydeden Çelik, “Hukuki süreç olumsuzluk ile geçtiğimiz günlerde neticelendi. Artık söküm noktasına gelindi. 20 yıldır yapılmayanlar ne oldu ise bir anda gündeme geldi. Altyapısı olmayan çarşımızın üst örtüsü kalkınca ortaya çıkacak olumsuzlukları düşünmek istemeyen biz esnafların maddi ve manevi kayıpları nasıl göz ardı edilecek. Söküm sonrası kan kaybı yaşayacak çarşımızın geleceğe bakışı artık net değil. Kapalı çarşı formatıyla AVM anlayışına direnen eski arasta her şeye rağmen yaşamak istiyor” diye konuştu.
3 BİN KİŞİ GEÇİMİNİ SAĞLIYOR
120 işyerinin bulunduğu çarşıdan 3 bin kişinin geçim sağladığını belirten Çelik, çözüm beklediklerini söyledi. Çelik, “ Çarşımızın problemini acaba kim çözecek? Seçim zamanı tek tek işyerlerimizi dolaşan sayın vekillerimiz mi? İşte her kimi ise bizlere sahip çıkacak derdimizi dert kabul edecek ve çözmeye çalışacak gönülden bir el arıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.
,