Manisa Haberleri

ÖDÜLÜ PROTEZ OLDU

Haber 15.04.2013 16:36 Pazartesi
İki yaşında geçirdiği menenjit nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan 14 yaşındaki Alihan Çıldan, Türkiye Paralimpik Yüzme Şampiyonası’na damgasını vurdu. İlk kez katıldığı şampiyonada 260 sporcuyu geride bırakan Çıldan, iki altın ve bir bronz madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı. PROTEK firması genç sporcuya ödül olarak üzerinde kendi fotoğrafının ve Fenerbahçe armasının yer aldığı yeni bir protez hediye etti.
Küçük yaşta geçirdiği menenjit hastalığı nedeniyle yürüme yetisini kaybeden 14 yaşındaki Alihan Çıldan, iki dakikada yürüyerek gidemediği 50 metreyi bir dakikada kulaçlıyor. Engel tanımayan azmiyle görenleri adeta büyüleyen Çıldan, geçtiğimiz Mart ayında İstanbul’da yapılan Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda Erzurum’u temsil etti.
Sağ bacağını diz üstünden, sol bacağını da topuktan itibaren kaybeden ve iki yıl öncesine kadar yürümeyi bile hayal edemeyen Çıldan, ilk kez katıldığı şampiyonada 200 metre karışıkta altın, 100 metre kurbağada altın, 50 metre serbest yarışında da bronz madalyanın sahibi oldu. Küçük yaşta engelli kalmasına rağmen yaşama sevincini kaybetmeyen Alihan Çıldan, rehabilitasyon merkezindeki tedavisi sırasında suyla tanıştı. Kendi çabalarıyla yüzmeyi öğrenen Çıldan, daha sonra ablası Ayşe Çıldan tarafından getirildiği yüzme havuzunda antrenörlerin dikkatini çekti.
HEDEFİ MİLLİ OLMAK
Kollarını çok iyi kullanan ve süratiyle sağlam yaşıtlarından hiçbir farkı olmayan Saltuk Bey İlköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi Çıldan, elde ettiği bu başarının ardından Milli olmayı hedeflediğini söyledi. En büyük hayalinin 2016 yılında Brezilya’da yapılacak olan Paralimpik Olimpiyatlarına katılmak olduğunu söyleyen Çıldan, “Milli unvanını almak için çok çalışıyorum. İstanbul’daki şampiyona benim için çok büyük ve önemli bir deneyim oldu. Orada kendimi çok iyi hissettim. Yüzerken engelli olduğumu unutuyorum. Sadece kazanmaya konsantre oluyorum” dedi.
“ALİHAN'IN AZMİ BİZİ DE KAMÇILADI”
İki yıl önce tanıştığı Alihan’a ilk protezini yapan Protek firması sahibi Dursun Geçikli de başarılı sporcuyu yeni bir protezle ödüllendirdi. Türkiye’de ilk kez uyguladıkları bir yöntemle hazırladıkları protez sayesinde Alihan’ın daha rahat yürüdüğünü söyleyen Geçikli, Alihan’ın azmi ve başarısının kendilerini daha da kamçıladığını belirtti. Geçikli, genç sporcunun özellikle sağ ayağındaki kemik yapısının proteze uygun olmadığını ancak buna rağmen geliştirdikleri bir yöntemle Alihan’a daha sorunsuz bir yürüme sağladıklarını anlattı. Geçikli, “Alihan çok özel bir çocuk. İnanılmaz bir azmi ve yeteneği var. Onun bu başarısı hepimizi çok mutlu etti ve gururlandırdı. Tüm engellilere örnek olacak azmi sayesinde bizde bir spor kulübü kurmaya karar verdik. Bu kulüp sayesinde Alihan ve onun gibi yetenekli engellilerimizi aynı çatı altında toplayıp daha büyük başarılar elde etmelerini ve hayata daha da sıkı bağlanmalarını sağlayacağız” diye konuştu.