Manisa Haberleri

KOCAELİLİ ÇOCUKLARIN ATATÜRK ÇILGINLIĞI

Haber 15.04.2013 16:40 Pazartesi
Mustafa Kemal Atatürk'e benzerliğiyle bilinen tiyatro sanatçısını gerçek Atatürk sanan Kocaelili çocuklar izdihama neden oldu.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin organize ettiği Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali'nin tanıtımını yapmak üzere Kocaeli'deki okulları gezen ve Atatürk'e benzerliği ile dikkat çeken tiyatro sanatçısı Göksel Kaya'yı gören öğrenciler şaşkınlık yaşadı. Atatürk sandıkları tiyatro sanatçısına ulaşmaya çalışan öğrenciler sarılmak ve elini tutmak için birbirleriyle yarıştı. Göksel Kaya, sevgi gösterisi izdihama dönüşünce belediye yetkilileri tarafından okul bahçesinden güçlükle çıkarıldı.
Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen 41 ülkeden çocukların da katılımıyla daha da şenlenen festivalin bu yılki teması bilim olacak. Bu amaçla Bilim ve Teknoloji Kulübü (BTK) ve Karamürsel'den başlayarak okulları gezerek yaptıkları şovlarla öğrencileri 20 Nisan'da başlayacak festivale davet ediyor. BTK'nın okullardaki programlarına Atatürk'e benzerliği ile bilinen tiyatro sanatçısı Göksel Kaya da eşlik ediyor. Gölcük İlköğretim Okulu ve Donanma İlköğretim Okulu'nda Atatürk kostümü ile sınıfları gezen Göksel Kaya'yı gören öğrenciler büyük bir şaşkınlık yaşadı. Göksel Kaya'yı gerçek Atatürk sanan özellikle 1. ve 2. sınıf öğrencileri hemen "Atatürk ölmedi mi?" sorusunu yöneltti. Öğrenciler savaşlarda kaç kişiyle savaştığını ve daha bir sürü soru sorunca, kavram kargaşası istemeyen Kaya, durumu açıklayarak kendisinin sadece Atatürk'e benzediğini belirtti. Okulun bahçesinde Atatürk benzerini gören öğrenciler, Atatürk sandıkları Göksel Kaya'ya dokunabilmek ve sarılmak için birbirleri ile yarıştı. Öğrenciler bir türlü sakinleşmeyince belediye yetkilileri tarafından okul bahçesinden güçlükle çıkarılan Göksel Kaya minibüse götürüldü. Minibüsün yanına da gelen öğrenciler gördükleri kişinin gerçek Atatürk olmadığına ikna olduktan sonra derslerine devam etti. Gördüğü yoğun ilgiden oldukça memnun olduğunu söyleyen tiyatrocu Göksel Kaya, kendisini öğrencilerle buluşturan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.
Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-23 Nisan tarihleri arasında İnterteks Fuar alanında gerçekleşecek bilim temalı Uluslararası Çocuk Festivali'ne 41 ülkeden ve Türkiye'den katılacak binlerce çocuk bir sürü sürpriz etkinliğe katılma imkanı bulacak.