Manisa Haberleri

CHP’Lİ HAMZAÇEBİ’NİN BASIN TOPLANTISI

Haber 15.04.2013 16:51 Pazartesi
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AK Parti hükümetleri dönemi de dahil yapılan yolsuzların araştırılması için bu hafta içinde TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi sunacaklarını söyledi.
Hamzaçebi,TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP-DSP-ANAP koalisyon hükümeti dönemindeki batık bankalarla ilgili komisyon kurulacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatan Hamzaçebi, "Komisyon kurulmasına CHP olarak destek vereceğiz. Biz gerek bankacılık sisteminde yaşananların gerekse yolsuzlukların hepsinin araştırılması görüşündeyiz. Yolsuzluk deyince belli bir hükümet dönemi ile sınırlı tutmak, AKP dönemini bundan arındırmak mümkün değil. Bu çerçevede bu hükümet döneminde yapılan yolsuzlukları da araştırmak üzere bir komisyon kurulması önerisini bu hafta içinde Meclis Başkanlığı’na sunacağız" dedi.
Basın toplantısında sorurarı da yanıtlayan Hamzaçebi, konuyla ilgili bir soru üzerine "Bizim önergemiz Türkiye’deki yolsuzlukların, büyükşehir belediyeleri dahil, bütün yolsuzlukların araştırılmasına yöneliktir. Eski dönem, yeni dönem, AKP öncesi, AKP sonrası diye herhangi bir ayrım yok. AKP dönemi uygulamaları da dahil olmak üzere Türkiye’deki yolsuzluk iddialarının araştırılmasıdır. AKP önergesi eğer yolsuzlukların araştırılması konusunda ise benim yolsuzluğum iyidir, senin yolsuzluğun kötüdür diye bir anlayış herhalde yoktur. Yolsuzluk, yolsuzluktur. Yolsuzlukları inşallah hep beraber araştırırız" dedi.
Ünlü piyanist Fazıl Say hakkındaki hapis cezası verilmesine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Hamzaçebi, "Gerçekte yargılanan Fazıl Say’ın şahsında Ömer Hayyam’dır, düşünce özgürlüğüdür, ifade özgürlüğüdür. Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğü mahkum edilmiştir. Ömer Hayyam mahkum edilirken, sıranın ne zaman Cemal Süreyya’ya geleceğini merak ediyorum" dedi.
Hamzaçebi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kanser hastası genç kız ile arasında geçen diyaloğun anımsatılması üzerine, "Bir niyetin yanlış ifadesi olarak değerlendiriyorum. Kızımız sonuçta orada rencide olmuştur. Ben de çok üzüldüm" değerlendirmesinde bulundu.