Manisa Haberleri

DİYARBAKIR EMNİYET MÜDÜRÜ GÜVEN’DEN KÜRTÇE KARŞILAMA

Haber 15.04.2013 16:51 Pazartesi
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nün 'Diyarımda Bir Gün' projesiyle, 2012 yılının en iyi il ödülü için yapılan tanıtım toplantısında İl Emniyet Müdürü Recep Güven, Kürtçe ‘Hoş geldiniz’ anlamına gelen ‘Hun bi xer hatin’ diyerek polisleri selamladı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından, 2012 yılının Toplum Destekli Polislik dalında en iyi il uygulamasında Diyarbakır Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü, Türkiye birincisi seçildi. Ankara’da 9 Nisan 2012 tarihinde düzenlenen ödül töreninde Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı Ata Akman, ödülü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den alarak bugün Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’e takdim etti. Diyarbakır Polisevi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleriyle bir araya gelen Emniyet Müdürü Recep Güven, konuşmasına Kürtçe başlayarak personeline, Kürtçe ‘Hoş geldiniz’ anlamına gelen ‘Hun bi xer hatin’ dedi. Kürtçe dil kursu alan Emniyet Müdürü Recep Güven’in öğrendiklerini zaman zaman personeliyle paylaştığı belirtildi. Kürtçe selamlama yapan Emniyet Müdürü Recep Güven yaptığı açıklamada Toplum Desteklik Polislik Şube Müdürlüğü ekiplerinin suça karıştıktan sonra değil, suçu önleme faaliyeti yürüttüklerini söyledi. Başarılarından dolayı personelini kutlayan Güven, arkadaşlarının temiz ve steril bir toplum oluşturmak adına bu göreve gönül koyduklarını belirtti. Güven, “Bu arkadaşlarımız dünyadaki toplum destekli polisliğin ötesinde bir anlayışla temiz toplum, aydınlık gelecek sloganıyla hizmet veriyor. Toplum destekli polisliğin başarısının ana amiri toplumun bizzat kendisidir. Burada Diyarbakır toplum destekli şube müdürlüğü Türkiye birinci olmuşsa bu Diyarbakır halkının birinciliğidir. Diyarbakır halkı bu desteği vermiştir. Halk bize gönlünü açmış, bu desteği vermiş ve biz de bu birinciliği almışız” dedi.
Ödül töreni tanıtımında bir açıklama yapan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdür Vekili İsmail Güneş ise projenin kapsamları hakkında bilgi verdi. Güneş, proje kapsamında, ana sınıflarında olumlu davranışları geliştirme, esnaf, ikamet, taziye ve düğün ziyaretlerinin yapıldığını söyledi. Bu kapsamda 67 bin vatandaşla diyalog kurulduğunu belirten Güneş, birinci olan 'Diyarımda Bir Gün' projesiyle ilçelerde kent merkezini görmeyen çocukların servislerle alınarak kentin tarihi ve turistik bölgelerinin gezdirildiği, alışveriş merkezleri, sinema gibi sosyal faaliyetlerin sağlandığını ve 15 bin 333 çocuğun bu projeden faydalanmasının sağlandığını kaydetti. Güneş, personelin aldığı Kürtçe dil kurslarıyla bölge insanı ile daha rahat anlaştığını da dile getirdi.
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den ödülü alan Emniyet Müdür Yardımcısı Ata Akman, ödülü Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’e takdim etti. Ardından Recep Güven, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personeline katkılarından dolayı teşekkür belgesi vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.