Manisa Haberleri

TURİZM HAFTASI KIRKLARELİ’DE ETKİNKİNLİKLERLE KUTLANIYOR

Haber 15.04.2013 18:09 Pazartesi
Bu yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında 37’incisi kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kırklareli Vilayet Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.
Kutlamalar Kültür Merkez’inde “Müzik Eşliğinde Fotoğraflarla Kırklareli Mutfağı”, “Turizm Konulu Karikatür”, “Geleneksel El Sanatları”, “Seramik ve Cam” serilerinin açışının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marş’ımızın okunmasıyla başladı.
Burada bir konuşma yapan Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan; “Turizm, bugün ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan ve büyümeye devam eden bir sektördür” dedi.
Türkiye’de son yıllarda turizm gelişmesi ve gelir kaynağının arttırılması için yatırımların yapıldığının altını çizen Turan; “2013 yılı itibarı ile hizmetler sektöründeki yatırımlardan 4,7 milyon TL payı ile turizm ilk sırada yer almaktadır. Yassı Ada’nın turizme açılması planlanmaktadır. Turizm sadece deniz, kum, güneş anlayışı ile sınırlı tutulmamaktadır. İnsanların daha sakin ve doğal ortamları tercihen alternatif tatil anlayışlarına yöneldikleri görülmektedir. Bu bakımdan Trakya Bölgesi’nde yer alan Kırklareli özellikle eko turizmin gelişmesi açısından elverişli bir arazi yapısına sahiptir” dedi.
Turan’ın konuşmasının ardından konuşan Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı: “Küreselleşmeyle her alanda yaşanan hızlı rekabet turizm alanında da etkisini göstermektedir” dedi.
Kırklareli’nin turizmde rekabet edebilmesi potansiyelinin olduğunu belirten Çaltı;
“Küreselleşmeyle her alanda yaşanan hızlı rekabet turizm alanında da etkisini göstermektedir. Onun için günümüzde turizm ile ilgili rekabet konusunda kontrol edilemeyen faktörler vardır. Özel sektör faaliyeti olan turizm de markalaşma bu yüzden önemlidir. Markalaşmak turizm bölgelerinin birbirlerinden farklı kılarak destasyonlar ve müşteriler arasında güçlü bağlar kurulmasını sağlar. Gelmek, görmek, eğlenmek, sağlık kazanmak, dinlenmek, spor, inanç gibi çok geniş bir alanı kapsayan turizm Kırklareli’nin ana damarı olabilecek bir destrasyondur. Bugün insanoğlu yorgunluk ve streslerini turizm olgusu içinde gidermeye çalışmaktadır. Kırklareli’de doğal güzellikler başta olmak üzere sakin çevre, deniz, kum, güneş, yeme – içme cennet gibi engin ve derin ormanlar, kamp yapma, yapan imkânı turizmde arana olgular mevcuttur. Türkiye nüfusunun yoğun olduğu İstanbul gibi böylesi bir bölgenin kenarında bulunan Kırklareli’nin rekabet edebilir potansiyeli de vardır” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Kırklareli Halk Eğitim Merkezi (HEM) ve Akşam Sanat Okulu (ASO) ve Kırklareli Kız Meslek Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Kırklareli yöresine ait kıyafet defilesi ile resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesiyle sona erdi.
Kutlama programına Kırklareli Valisi Mustafa Yaman Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, KLÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan, Kırklareli İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ömer Lütfi Mor, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.