Manisa Haberleri

ÇORLU MÜFTÜLÜĞÜ`NDEN KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Haber 15.04.2013 18:07 Pazartesi
Kutlu Doğum Haftası kapsamında Çorlu Belediye binası önünde Çorlu Müftlüğü`nün ev sahipliğinde Çorlu Belediyesi`nin katkıları ile bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Protokol üyeleri ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda vatandaşlar Cumhuriyet Meydanı`nı doldurdu.
Çorlu Müftülüğü tarafından düzenlenen etkinlik vatandaşlara pilav ve ayran ikram edilmesi ile başladı. Daha sonra kürsüye gelen Çorlu İlçe Müftüsü Nazmi Söğüt, Kutlu Doğum Haftası`nın bu yıl ki konusu olan Hz. Peygamber ve İnsanlık Onuru konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında Hz. Muhammed`in (SAV) hayatından kesitler de aktaran Müftü Söğüt, Hazreti Muhammed’in insan sevgisi, çocuklara, büyüklere ve kadınlara verdiği değer ile alakalı olarak meydanı dolduran vatandaşlara bilgiler aktardı. Müftü Söğüt, Peygamber Efendimiz döneminden önce cahiliye dönemi yaşandığına işaret ederek: “Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifi ile cahiliye dönemi kapandı. Bizler, Allah`ın Resulüne inanan müminler olarak maneviyatı öne çıkarmak zorundayız. Peygamberimiz, hiçbir ayrım yapmadan insanlarla ilgilenir dertlerini dinlerdi. Bir keresinde kuşu ölen bir çocuğa baş sağlığına dahi gitmişti. Bugün bizler koca koca insanlar öldüğü zaman bir birimize baş sağlığı dilemiyoruz. Manevi duyguların öne çıkması, daha yoğun yaşanması gerekir” dedi.
Daha sonra kürsüye gelen Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan ise, böyle bir etkinliğe destek olmaktan ötürü son derece mutlu olduğunu ifade ederek, alanı dolduranlara teşekkür etti. Bu yıl ki Kutlu Doğum Haftası`nın konusu olan insanlık onuruna değinen Başkan Baysan: “Bizler bu dünyadan göçüp gideceğiz. Ardımızda bırakacağımız şey onurumuz olacak. Onurunu kaybeden insanlar, kendileri de kaybolduklarında unutulmaya mahkumdurlar. Türk Milleti olarak bizler onurumuzu hiçbir zaman yitirmedik. İnsanlık onurunun en güzel örneğini Çanakkale`de gözler önüne serdik. Eğer atalarımız, Çanakkale`de o onurlu duruşu göstermemiş olsalardı belki de bugün bizler burada olamayacaktık” dedi.
Başkan Baysan Çorlu`nun bir Türkiye mozaiği olduğunun altını çizerek: “Şimdi bu meydanda bir yoklama yapmaya kalksak güzel Türkiye`mizin 81 vilayetinden de insanlar olduğunu göreceğiz. İşte bu yüzden bizim sloganımız Adımız Çorlu, Soyadımız Türkiye`dir. İşte Çorlu budur, işte Türkiye budur. Biz hep biriz, bir aradayız, birlikteyiz. Bunu bozmaya kimsenin gücü yetmeyecek ve bizler buna asla müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanı belediye binası önünde kurulan sahnede semazen gösterisi de düzenlendi.
Çorlu Müftülüğü`nün ev sahipliğinde düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, belediye başkan yardımcıları Kemaleddin Avcı, Serhad Çatalkaya, Erdoğan Demirci, Çorlu İlçe Emniyet Müdürü İsmail Bahri Şardağı, Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Okumuş, Çorlu İlçe Müftüsü Nazmi Söğüt katıldılar.