Manisa Haberleri

AKİL ADAMLAR HEYETİ BOLU’DA

Haber 15.04.2013 19:25 Pazartesi
Çözüm sürecini anlatmak üzere Bolu'ya gelen Akil Adamlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez ve beraberindekiler, Bolu Valisi İbrahim Özçimen'i makamında ziyaret etti.
Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, Sekreter Fatma Benli ve Bendevi Palandöken, Vali İbrahim Özçimen'i ziyaret etti. Ziyarette Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan da hazır bulundu. Misafirlerine Bolu'yu tanıtan Vali Özçimen, “İlimiz güzel bir il. Topraklarımızın yüzde 63'ü ormanlarla kaplı. İnsanları da doğaldır. Sanki doğa ile bütünleşmiş, daha uysal, barışçıl, hoşgörülü, kanunlara, devlete bağlı, vefalı insanlardır. Halkın çoğu Yörük, Türkmen’dir. Çok göç almayız. Türkiye'ye yük olmayan, üreten çalışkan insanlar, ormancılık, turizm ve beyaz etten genel olarak geçiniyorlar” dedi.
Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez ise, “Türkiye'de çok ciddi sorunlar mevcut. Çok ciddi sorunlara yönelik önemli çözümler üretiliyor. Cumhuriyetin kuruluşundan yana da böyledir. Ama sorunlar bitmiyor ve sorunlara yönelik çözümler de üretiliyor. Fakat 30 yıldır enerjimizin büyük bir kısmını heba ettiğimiz bir alan var. Bir terör sorunu ile karşı karşıyayız. Tabi ki bu teröre karşı mücadele vermemiz gerekiyor. Fakat burada mücadeleyi verirken başka fırsatlar da gündeme geliyor. Bunun için çok iyi fırsat yakalandı. Bu fırsat Türkiye'de herkesin bir arada eşit vatandaş statüsünde yaşaması için de kapıları aralayacak olan bir fırsat. Silahların susması, ekonomik imkanların artık teröre değil başka alanlara, kalkınmaya, insanların refahına, yaşam standartlarının yükseltilmesine ayrılması gereken bir fırsat. Bu fırsatı, daha doğrusu süreci başlatmak için bir cesaret gerekiyor. Bunu hükümet ortaya koydu. Bu süreci kendileri yönetiyorlar. Biz bu sürecin içinde sadece sürece değişik kesimlerin insanları olarak destek veriyoruz. Anadolu halkı destek veriyor. Gezdiğimiz yerlerde de bunu görüyoruz. Bolu'da da farklı bir şeyin olacağının kanaatinde değiliz” diye konuştu.