Manisa Haberleri

ÇORUM’DA TURİZM HAFTASI KUTLAMALARI

Haber 15.04.2013 19:45 Pazartesi
Turizm Haftası Çorum’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslik Lisesi’nde gerçekleştirilen kutlama programına Vali Sabri Başköy, İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Müze Müdürü Dr. Önder İpek ve davetliler katıldı.
Programda bir konuşma yapan Vali Sabri Başköy, turizm sektöründe açılım yapma zamanının geldiğini belirterek, turizmcilerden kabuklarını kırıp, dünyaya entegre olmalarını istedi.
Müteşebbislere turizm alanında proje hazırlamaları çağrısında bulunan Vali Başköy, Valilik olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını açıkladı.
Herşeyi mülki idareye sevk edip, sırt üstü yatma gibi bir anlayışı kabul etmediğinin altını çizen Vali Başköy, “Temel sorunumuz tarihi ve kültürel mekanlara ziyaret için gelen turistleri şehir merkezinde konaklamasını sağlamayımıyoruz. İnanç turizmi son yıllarda arttı. Mankenler dahi umreye gidiyor artık. Onları yadırgamak amacıyla söylemiyorum. Ankara’da Hacı Bayram, İstanbul’da Eyüp Sultan ne ise Çorum’da Hıdırlık o olmalı. Biz turizm alanında başarı olduğumuzda bir şehrin kaderinin nasıl değiştiğini hep beraber göreceğiz” dedi.
Konuşmasında salonda bulunan öğrencilere ildeki tarihi ve turistik mekanlara gidip gitmediklerini soran Vali Başköy, az sayıda öğrencinin tarihi mekanları gezdiğini görünce, “Önce kendi şehrimizi tanımalıyız. Bu çocuklar buralara neden gitmediler. İl Kültür Müdürlüğümüz proje hazırlasın. Çocuklarımıza tarihi mekanları gezdirelim. Kendimizi tanıdan Türkiye’yi nasıl tanıyacağız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Yiğit “Hititler ve Çorum” konulu bir sunum yaptı.
Program halk oyunları gösterileri ve öğrenciler tarafından sahnelenen paradilerin ardından sona erdi.