Manisa Haberleri

BİNGÖL’DE ÜSTYAPI İHALESİ HEYECANI

Haber 15.04.2013 20:52 Pazartesi
Bingöl’de kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu şebekeleri ihalelerinden sonra şehrin üstyapı yapım işi 20 firmanın katılımı ile ihale edildi.
Bingöl Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda yapılan ve 20 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen ve yaklaşık maliyeti 56 milyon 796 bin 295 TL olan ihalede, 1 firma teklif mektubundaki eksiklikten dolayı elendi. Birinci turu yapılan ihalede bundan sonraki süreçte komisyon tarafından dosyaların inceleneceği ve gerekli çalışma yapıldıktan sonra ihalenin sonuçlandırılacağı belirtildi. Şehrin üstyapı işi Bingöl’ün tümünü kapsayacak şekilde projelendirildiği, yapım işinin ise sözleşme imzasından sonra, 210 takvim gününde teslim edileceği ifade edildi.
“İHALEMİZ REKABETE AÇIK VE ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ”
İhale sonrası açıklamalarda bulunan Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, “Bingöl halkının en çok özlemi olarak dile getirilen şehrin üstyapı sorunu ile ilgili ihalemiz, Bingöl halkının ve basının huzurunda çok açık, şeffaf ve rekabete açık bir şekilde gerçekleşmiştir. Bu rekabet ortamını oluşturdukları için değerli firmalarımıza ve Bingöl halkına, basınımızın huzurunda teşekkür ediyorum. Komisyonumuza da şeffaf, açık bir şekilde bizleri aydınlattığı için teşekkür ediyorum” dedi.
Altyapı çalışmalarının bittiği yerlerde üstyapı çalışmaları yapacaklarını belirten Atalay, “Üstyapı çalışmalarına İnalı, Kültür ve Kaleönü mahallelerinden başlamak suretiyle kilitli parke taşları ve sıcak asfalt ile Bingöl’ün tüm sokak ve caddelerini yenileyeceğiz. Proje kapsamında şehrin ana güzergah yolları BSK (Bitümlü Sıcak Karışım) asfalt ile kaplanacak. Mahallelerimizdeki yol ve kaldırımlar kilitli parke taşı ile döşenecek. Şehir merkezindeki ana kaldırımlar bazalt kaplama plaklarla döşenecek. Nüfusun yoğun olduğu kaldırımlarda görme engelliler için iz yolu yapılacak. Ayrıca bütün yol güzergahlarında yağmursuyu olukları döşenecek. Dar ve ara sokaklarda, yollar Arnavut taşı ile kaplanacak. Şehir merkezinde aydınlatma direkleri komple yenilenecek. Genç Caddesi’nde LED ışıklandırma sistemi yapılarak şehir merkezine yeni bir canlılık kazandırılacak. 6 kavşakta görme engelliler için uyarılı yeni trafik sinyalizasyon sistemi kurulacak. Elazığ-Bingöl-Muş karayolunda kurulan üst geçitlere engellilerin rahat kullanımı için 6 tane panoramik asansör yapılacak ve üst geçitler ışıklandırılacak. Ayrıca kaldırımların geniş olduğu yerlerde vatandaşların dinlenmesi için oturma bankları kurulacak. Bankların yanına yeni çöp kutuları monte edilerek vatandaşların kullanımına sunulacak. Üstyapı yapımı işinde; mimari, peyzaj ve kent mobilyaları anlamında gerekli her türlü çalışma yapılacak. Şehrin tümünü engellilere uygun hale getireceğiz. Yol ve kaldırımlarımızı engellilerin rahatlıkla kullanacağı şekilde tanzim edeceğiz ve Bingöl engelsiz bir şehir olacak. Üstyapının tümünü bir defada yapacağız. ‘Engelsiz Şehir’ için mimari anlamda rampa ve asansör şartı koşuyoruz. Bingöl çok sayıda engelli vatandaşımızın yaşadığı bir şehir olarak bu engelini de aşmış olacak” diye konuştu.