Manisa Haberleri

MANİSA’DA TAZE YAPRAK SEZONU AÇILDI

Haber 16.04.2013 07:49 Salı
Manisa’nın Alaşehir, Salihli ve Sarıgöl ilçelerinde 2013 yılı taze bağ yaprağı alımlarına başlandı.
Mevsimin ilk alımlarını gerçekleştiren Alaşehirli taze yaprak tüccarı Ali Cura, ilk ürünü Salihli ilçesine bağlı Köseali Köyü’nden aldı. Köseali Köyü’nde yapılan ilk yaprak alım törenine CHP Manisa milletvekili Sakine Öz de katıldı.
İlk alımın yapıldığı törende kalite kontrol komisyonu tarafından tesbit edilen en güzel yaprağı toplayan vatandaş, Milletvekili Öz tarafından çeyrek altınla ödüllendirildi. İlk ürün alımlarında birinci kalite asma yaprağı kilosu 3 TL'den alınırken, genel fiat 2 TL olarak açıldı. Alaşehirli taze yaprak tüccarı Ali Cura, "Üzüm öncesi taze asma yaprağı üreticilere adeta can simidi vazifesi görüyor. Üreticilerin bağ bakımları için paraya ihtiyaç duydukları bir dönemde yaprak alımlarının başlaması, hem bağ bakımı, hem de günlük ihtiyaçların karşılanabilmesi açışından iyi bir fırsat. Üzüm üreticileri bu fırsatı iyi değerlendirip, kaliteli ve düzgün yaprak toplayarak ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Kaliteli asma yaprağı toplayan 2-3 kişilik bir aile neredeyse üzümden alacağı kadar parayı yapraktan alabilir. Çünkü bir kişi ortalama 35-40 kilo yaprak toplayabilir. Bir evden üç kişi günlük ortalama 200 TL kazanbilir. Yaprak sezonıu yaklaşık üç ay sürüyor. Bu da bir aile için üç ayda yaklaşık 20 bin TL kazanç demektir. Alaşehir ve çevresinden günlük yaklaşık 100 ton yaprak alınabiliyor. Üç ay süren sezonda ortalama 65-70 bin ton yaprak satışı yapıılabiliyor. Yapraklar başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere yurdun her bölgesine gönderiliyor" diye konuştu.
Tüccar Cura, yaprak kalitesi ile ilgili de şunları söyledi: "Kaliteli bir yaprak taze, yırtıksız, deliksiz, orta boy ve sarma yapılmaya uygun olmalıdır. Ayrıca en önemlisi de, üreticiler yaprak toplarken kesinlikle ilaçlı toplamamalıdır. Yaprakların kalıntısız olmasına dikkat edilmelidir."
İlk taze yaprak alım sezonu açılışına katılan CHP Milletvekili Sakine Öz, "Kadınlarımız tarlada, bağda, bahçede her yerde var. Kadınlarımız bu yaprakları günlük ihtiyaçlarının karşılanması yanında, çocuklarını okutabilmek için topluyorlar. Çünkü bende üzüm keserek, yaprak toplayarak buralara geldim. Yılın ilk yaprağını, yaprak ticareti yapan Necati Özdemir, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na göndermek üzere bana teslim etti. Ben de bu yaprağı genel başkanımıza teslim edeceğim. Kadınlarımıza hediye olarak, onları Ankara’ya davet ediyorum. Onlara Ankara’da eski meclisi, AnıtKabiri ve yeni meclisi gezdirme sözü veriyorum. Bu geziyi en kısa sürede organize edeceğiz" dedi.
Tören sonunda yaprak tüccarı Necati Özdemir, apartmanların 3 ve 4. katlarında yetişebilen Crimson türü üzüm asmasını Milletvekili Öz’e hediye etti. Sezonun ilk yaprağından da bir kasa, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na verilmek üzere Sakine Öz’e teslim edildi. En güzel yaprağı toplayan Fatma Yıldırım, Milletvekili Öz tarafından çeyrek altınla ödüllendirildi.
TAZE YAPRAĞIN FAYDALARI
Tüccar Özdemir, taze yaprağın faydaları konusunda şu bilgileri verdi: "Taze bağ yaprağı birçok hastalığa iyi gelir. Taze bağ yaprakları ishali keser. Vücuttaki çıban ve yaraların iyileşmesinde etkili olur. Beynin daha iyi çalışmasını sağlar. Sarılığa karşı faydalıdır. Toplardamarları güçlendirici etkiye sahip olan asma yaprakları, bacak damarlarındaki şişmelerde, varis ve hemoroitte faydalı olmasının yanında rahim kanamalarını da durdurmaya yardımcı olur. Tazelerinden bir kaç tanesinin kaynatılarak içilmesi alkol bağımlılığından kurtarır."