Manisa Haberleri

UÇAKTA UNUTULAN CEP TELEFONU PANİĞE NEDEN OLDU

Haber 16.04.2013 09:19 Salı
İstanbul-Kabil seferini yapmak üzere Atatürk Havalimanı’ndan kalkan Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağında yolcuların koltuk altında bulduğu cep telefonu paniğe neden oldu. Yolcuların cep telefonunu kabin ekibine teslim etmesinin ardından, THY uçağı, Atatürk Havalimanı’na geri döndü.
Türk Hava Yolları’nın TK-706 sefer sayılı Airbus 320 tipi, TC-JPU kuyruk tescilli yolcu uçağı 135 yolcusuyla Kabil seferini yapmak üzere saat 03.05’de Atatürk Havalimanı’ndan havalandı. THY uçağının kalkışından bir süre sonra bir yolcu, uçağın koltuğunun altında bir cep telefonu buldu. Bulunan cep telefonunun kabin ekibine teslim edilmesinin ardından, kabin ekibi olayı uçağın pilotuna bildirdi.
Bunun üzerine uçağın kaptan pilotu Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesiyle irtibata geçerek uçakta sahipsiz cep telefonu bulunduğu ve bomba şüphesi nedeniyle geri döneceğini bildirdi. Polis, bomba şüphesi nedeniyle apronda geniş güvenlik önlemi aldı. THY uçağı saat 05.30’da Atatürk Havalimanı’na geri döndü ve güvenli bir alana çekildi. Uçak altına çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Yolcular uçaktan indirilirken, güvenlik güçleri ise uçağın kabin ve kargo bölümünde incelemelerde bulundu. Uçak altına getirilen mobil X-Ray cihazıyla uçakta bulunan valizler teker teker arandı. Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Kabil seferini yapan yolcu uçağında yapılan aramaların ardından, uçakta olumsuz bir şeye rastlanmadı. THY uçağı yapılan aramaların ardından, tekrar Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul-Kabil seferini yapmak üzere havalandı.