Manisa Haberleri

BELEDİYE MOBİLYA VE FİDANLARINI KENDİSİ ÜRETİYOR

Haber 16.04.2013 09:27 Salı
Kocaeli'ye bağlı Çayırova Belediyesi, belediyenin, okulların, camilerin, evi yanan ve mağdur olan vatandaşların mobilya ihtiyaçlarını kendi atölyesinde ürettiği mobilyalarla karşılıyor. Çevre düzenlemesi için kullanılan fidan ve çiçekleri yine kendi seralarında yetiştiren Çayırova Belediyesi, böylece önemli bir maliyet giderini belediyenin kasasına kazandırıyor.
Çayırova Belediyesi, Akse Mahallesinde bulunan kendisine ait mobilya atölyesinde mobilya üretimi gerçekleştiriyor. Belediyenin içerisindeki personel odalarından, park ve bahçelerde bulunan kamelya ve banklara, ilçedeki okullardan camilere ve evi yanan insanlar ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara kadar tüm mobilyaları kendi bünyesindeki atölyede üreten Çayırova Belediyesi, bu yolla mobilya maliyetlerinden dörtte bir oranında tasarruf sağlıyor.
Öte yandan Çayırova Belediyesi, Şekerpınar Mahallesinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesindeki 16 dönümlük sera alanında belediye sınırları içerisinde bulunan alanlarda kullanılan fidanlar ve çiçekleri üretiyor. Belediyeye ait serada yaklaşık 50 çeşit çiçek ve fidan üretilerek Çayırova ilçesi baştan aşağı yeşillendiriliyor. Çayırova Belediyesi'nin özkaynakları ile üretimi gerçekleştirilen mobilyalar ve bitkilerle ilgili konuşan Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, "Belediyemizin ihtiyacı olan mobilya gruplarını, kamelyaları, bankları üretiyoruz. Burada aynı zamanda belediyemizin içindeki müdürlerimize ait odaların tefrişatını burada üretilen mobilyalarla yapıyoruz. Yine camilerimizdeki, okullarımızdaki, derneklerimizdeki, spor kulüplerimizdeki ihtiyaçları buradan karşılıyoruz. Bazı ihtiyaç sahibi, evleri yanan ailelerimiz var, onlarında evlerinde mobilya anlamında ne ihtiyaçları varsa yapmaya çalışıyoruz. Masalarımızın, dolaplarımızın tamamını kendimiz yapıyoruz. Benim makam odam hariç bütün birimlerimizdeki mobilyalarımızı kendimiz yapıyoruz. Teknik arkadaşlarımız maliyet hesaplarını yapıyor. Maliyet piyasanın dörtte birine geliyor. Kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanıyoruz. Ayrıca, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüze yeni bir fidanlık oluşturduk. Bir şehri gösteren en önemli şey parklar, bahçeler, kavşaklardır. Dolayısıyla buradaki çiçekleri, mevsim bitkilerini kendi yapmış olduğumuz seralarda, fidanlıkta kendimiz üretmeye çalışıyoruz."