Manisa Haberleri

1. TÜRK YUNAN TURİZM FORUMU SONA ERDİ

Haber 16.04.2013 12:02 Salı
Yunanistan’ın Kos (İstanköy) adasında düzenlenen 1. Türk Yunan Turizm Forumu, sirtaki, halay ve kasap havası ile perçinlendi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy’un çabaları sonucu gerçekleştirilen 1. Türk Yunan Turizm Forumu’nda, Giresun kökenli olan Yunanistan’ın Güney Ege'de yer alan 48 ada valisi Giannis Macheridis, eşi Dina ile Trabzonlu Başaran Ulusoy veda gecesinde Türk Yunan bayrakları ile dostluk için oynadılar.
Yunan Vali veda gecesi boyunca şarkılar söyleyip Başaran Ulusoy ve heyet üyeleri ile oynadı. Türk Yunan Turizm Fuarı, kalp şeklindeki Türk, Yunan bayraklarının logo olarak kullanıldığı ve “mazibirlikte” sloganıyla toplandı. Bodrum'dan, Kos (İstanköy) adasına giden 50 kişilik Türk heyeti “Türk Yunan turizm forumu” öncesi ve sonrasında Yunanlı turizmciler tarafından çok özel bir şeklide ağırlandı. Forum’da, Türk turizmciler vize alınmasında daha fazla kolaylık sağlanmasını istedi. Yunanistan’ın Güney Ege Valisi Giannis Macheridis, vize konusunda 2013 turizm sezonunda daha fazla kolaylık sağlanacağını ve daha uzun süreli ve çok girişli vize verileceğini açıkladı. Forum sonrasında Yunan ve Türk işadamları bir workshop‘ta bir araya gelerek iş görüşmeleri yaptı. Aslen Giresun kökenli olduğunu anlatan Yunanistan'ın Ege valisi Giannis Macheridis Türkiye'den gelecek daha fazla sayıda turisti ağırlamak istediklerini ancak Avrupa Birliği anlaşmaları gereği zaman zaman zorluklar yaşandığını söyledi.
Kos (İstanköy) adası turizmcileri, işadamları ve yetkilileri de Türk heyeti ile forum süresinde yakından ilgilendi. Ada da yer alan ve Hipokrates’in tedavi merkezi Asklepion’da yeni bir doktorun sembolik yemin töreni özel bir gösteri ile sunuldu. Tarihi mekanlara yapılan gezinin dışında ada da şarap üretimi yapan bir fabrika, bal üreticileri ile ada çevresindeki turistik yerlere gezi düzenlenerek Türk turizmcilere tanıtıldı. Türk heyetinde Tursab Genel Başkanı Başaran Ulusoy, Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, Bodrum Ticaret Odası BODTO Meclis Başkanı Hüseyin Sağat, Bodrum Otelciler Derneği BODER Başkanı Halil Özyurt, THY Bodrum Müdürü Turan Yardımcı, Milas Turizm Danışma Müdürü Mehtap Yıldız, Tursab İzmir Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gencay, Tursab Ege Bölge Müdürü Ali Gümüş, Bodrum Rehberler Derneği Başkanı Neşe Gökbel ile seyahat acente temsilcileri ve iş adamları, Türkiye’nin Rodos Başkonsolosu Hakan Aytek, İstanköy adası Türk cemaati imamı Şükrü Şerif Damatoğlu da yer aldı. Toplantı sonunda iki ülke yetkilileri birbirlerini hediye yağmuruna tuttu.
Yunanistan'ın Ege Adaları Valisi Giannis Macheridis, konuşmasında şunları söyledi: "Çok güzel bir başlangıç. Bu toplantıdan her iki tarafa da dostluk mesajı veriliyor. İki tarafın hem ticari hem turizmde yakınlaşmaları için ilk adımlar. Bu küçük adımlar, büyüyerek devam edecek. Bunun bizim elimizde olduğuna inanmamız lazım. Şekillendirmemiz, gerçeğe, faaliyete geçirmemiz lazım. Ben bunu başaracağımıza inanıyorum. Kos, Rodos, Samos, Sakız, Midilli Adalara yakın limanlardan yapılacak başvurular ile bir gün içerisinde vize verilmesi, daha uzun süreli ve iki kez giriş hakkı olan vize verilmesi için çalıştık AB'den yakın zamanda onay bekliyoruz." İki halkın dostluğuna inandığını belirten Giannis Macheridis, şunları söyledi: "Bu dostluğu geliştirip ileri götürmek için çok büyük çaba harcadığımı bilmenizi istiyorum. Her iki taraftan istek olduktan sonra her problem çözülebilir. Geleceğe doğru da umutla bakıyoruz. Karşı tarafta sabah horozlar öttüğü zaman biz de burada duyuyoruz. Başaran Ulusoy beyi sanki senelerdir tanıyormuşum gibi o kadar çok başarılı. Bu dünya o kadar çok küçük ki biz iki halk aynı yerde kalıyoruz. Başaran beyin babaannesi Trabzonlu benim babaannem Giresunlu. Dünyanın ne kadar küçük olduğunu anlıyor musunuz."
Turizmin barış içinde yapılabilecek iş olduğunu anlatan Giannis Macheridis,
sözlerini şöyle sürdürdü: "Başaran bey, iki milyon Türk‘ün adalara gelmek istediğini ancak problemle karşılaştığını söylüyor. Bu bizi içimizden yaralıyor, üzüyor. Bu kadar çok istek karşısında biz de elimizden geleni yapmalıyız. Komşumuz bize size gelmek istiyoruz dediği zaman onların önündeki bütün problemleri aşmalıyız. Aynı topraklarda olduğumuz Başaran beyin isteklerini yapmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bu coğrafyada bizleri birleştiren çok şey var. Bilmelisiniz ki ayıran çok az şey var. Çaba göstermeliyiz ve bu iyi niyetlerimizi önde tutmalıyız."
TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy da veda gecesi konuşmasında şunları söyledi: “45 yıl önce Trabzon'da komşumuz bir Rum’du. Her gün bana turunç tatlısı yedirirdi, her sabah zeytinyağı içmeyi o bana öğretti, zeytinyağlı dolma yedirirdi. Vefat ettiğinde cenazesini arkadaşlarımla ben kaldırıp defnettik. Keşke ölüp gitmeseydi, keşke o acılar yaşanmasaydı. Benim eşimin babası da Girit’ten gelirken aynı sıkıntıları yaşadı. Ama artık yaşamayacağız. Giresunlu hemşehrim, sayın valimi Giresun’a davet ettim. Babasının topraklarında o havayı teneffüs edecek, yaşayacak." Tarihi değiştirmenin mümkün olmadığını anlatan Ulusoy, sözlerini şöyle tamamladı: "Ama gelecekte güzellikler yakalamak bizim elimizde. Horonumuz aynı, mutfağımız aynı bütün imkansızlıklara rağmen hâla bir arada oturmayı iş yapmayı başarabiliyorsak bu iki halkın bir bütün olduğunu gösteriyor. Bayraklarımız ayrı, vatanlarımız ayrı ama gönüllerimiz beraber. Şimdi orkestra ile 'kalenin bedenlerini' oynayacağız. Yunanlılar ne istiyor, Türkiye’den özellikle İstanbul’dan Kos adasına direk uçak seferi daha çok Türk turist Avrupa Birliğinde vize için kolaylık. Türkler ne istiyor, vize kolaylaşsın, daha uzun süreli ve çok giriş çıkışlı vize verilsin istiyor.”