Manisa Haberleri

OKUL TABANLI AFET EĞİTİM PROJESİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Haber 16.04.2013 12:13 Salı
Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında 2010 yılında başlayan “Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi” tüm hızıyla devam ediyor.
Milli Eğitim Bakanlığı ile JICA arasında 2010 yılında başlayan “Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi” tüm hızıyla devam ediyor. Proje aralarında Sakarya’nın da yer aldığı Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova illerindeki 80 pilot okulu kapsıyor. Konuyla ilgili Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’yi ziyaret ederek bilgi veren Eğitim Denetmeni Ahmet Metin Taşkın, Atatürk Ortaokulu Öğretmeni Vildan Soyhan ve İl Milli Eğitim Sivil Savunma Uzmanı Mustafa Çetintaş, Başkan Dişli’den destek istedi.
Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesiyle ilgili sunum yapan formatör öğretmenlerden Atatürk Ortaokulu Öğretmeni Vildan Soyhan amaçlarının büyük bir deprem yaşayan Sakarya’da afet eğitimi çalışmalarına ağırlık vererek, olası afet durumlarında bilinçli hareket edebilmek olduğunu söyledi. Deprem Müzesi’nin eğitime açılması talebinde bulunan formatör öğretmenler, burada deprem eğitimlerinin verilmesini istedi.
Eğitim Denetmeni Ahmet Metin Taşkın, “Japonya ile birlikte yürütülen bu proje depremin zararlarını en aza indirmenin, insanları depreme karşı eğitmekle mümkün olacağını gösterecek bir proje”dedi. Projeye sıcak bakan Başkan Dişli, bu tür projelerin, insanlarda deprem bilinci oluşmasında yol gösterici olacağını belirterek, projeyi hazırlayan öğretmenleri tebrik etti. Proje kapsamında 10 Haziran’da Kent Meydanı’nda stant açılarak tanıtım yapılacak.