Manisa Haberleri

KÖYLÜ KADINLAR KANSER TARAMASINDAN GEÇİRİLİYOR

Haber 16.04.2013 12:19 Salı
Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde, KETEM ile Toplum Sağlığı Merkezi'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda kırsal kesimde yaşayan yedi yüz kadın ücretsiz kanser taramasından geçecek.
Toplum Sağlığı Merkezi görevlileri tarafından Lapseki’nin çeşitli köylerinde meme, rahim ve kolon kanseri konusunda slyat eşliğinde eğitim veriliyor. 40 ila 65 yaş arasındaki kadınlara verilen eğitimlerde düzenli kontrollerin hayati önemi anlatılmaya çalışılıyor. Kanserle savaşta birçok tedavi yönteminin olduğuna işaret eden hemşire Mürvet Erde, cerrahi müdahale, kemoterapi, ışın tedavisi ve ilaçla müdahale konularını anlattı Kadınlarda sık görülen kanser çeşidinin meme kanseri olduğuna vurgu yapan Erde, küçük yaşlardan itibaren düzenli kontrollerin hayat kurtaracağına işaret etti.
Lapseki’nin Umurbey beldesinde verilen eğitimlerde, Belediye Başkanı Ahmet Vedat Özkan, yedi yüz kadının ücretsiz ulaşımını sağlama söz verdi. İnsan sağlığı konusunda hassasiyetlerini dile getiren Özkan, gerekli yardımları yapmaktan çekinmeyeceklerini ifade etti. Ketem ve Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilk tarama 30 Nisan Salı günü yapılacak. Kırsal kesimde yaşayan yedi yüz kadın ücretsiz taramadan geçirilerek risk altında olanlar tedaviye yönlendirilecek.
Eğitime katılan köylü kadınlar sağlık çalışanlarına teşekkür ederek, “Köyümüze kadar gelip bizler için uğraşıyorlar. Her konuda bize yardımcı oldular. Bilmediğimiz bir çok şeyin farkına vardık” şeklinde konuştular.