Manisa Haberleri

KECHEESE FİRMASI, BU YAZ 100 TON KEÇİ SÜTÜ DONDURMASI DAĞITMAYI HEDEFLİYOR

Haber 16.04.2013 12:37 Salı
Türer A.Ş’nin süt ve süt ürünleri markası Kecheese, keçi sütü ürünlerini sevdirmek ve keçi sütünün önemine dikkat çekmek için 2013 yaz sezonunda vatandaşa keçi sütü dondurması ve keçi peyniri döneri ikram edecek.
Keçi peyniri döneri mucidi olan Türer AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer, keçi sütü ürünlerinin günümüzdeki trendlerin dikkate alınarak çeşitlendirilmesi gerektiğini düşünerek, vatandaşın dondurma ve peynir döneri tatmasını amaçladı.
2 yıldır koku başta olmak üzere keçi sütü ürünlerine karşı ön yargıyı yenmek için keçi peyniri tadımları gerçekleştiren Kecheese, 2013 yazında keçi sütüne ve keçi sütünün faydalarına dikkat çekmek için dondurma ve keçi peyniri döneri ikram edecek.
Keçi sütü dondurmasında ikrama, marketler zinciri olan bir firmanın Seferihisar Sığacık şubesinde başlanırken, hafta sonu Tarım Artı tarafından İzmir Bornova’da gerçekleştirilen Peynir Festivalinde hem keçi sütü dondurması ve hem de keçi peyniri döneri ikram edildi. Çocuklar başta olmak üzere her kesimin yoğun ilgi gösterdiği keçi sütü dondurması ve keçi peyniri döneri beğeniyle karşılandı.
DAMAK TADINDA GERİYE DÖNÜŞ
Aynı zamanda İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı görevini de yürüten Özer Türer, 'inatçı lezzet' Kecheese markasıyla iki yıldır gerçekleştirdikleri peynir tadımlarıyla keçi sütü karşısında ön yargının yenilmesinde büyük bir başarı sağladıklarını belirtti. Keçi sütü dondurma ve keçi peyniri döneri ikramlarıyla kamuoyu oluşturmayı ve keçi sütü ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekmeyi hedeflerini belirten Türer, şöyle konuştu: “Küçükbaş hayvan bizim ülke insanı olarak kültürümüzün bir parçası. Çocukluğumuzda yoğurt olarak koyun yoğurdu, peynir olarak köy tipi keçi peyniri ya da koyun, keçi, inek sütü karışımı tulum peyniri yenirdi. Koyun ve keçi sütünün sanayiye kazandırılamaması nedeniyle tüketim alışkanlıklarımız büyük oranda değişti. Ancak koyun yoğurduna ve keçi/koyun sütü peynirlerine özlem hiç bitmedi. Islah Birliklerinin kurulması ve yetiştiricinin örgütlenmesinin ardından koyun ve keçi sütünün soğuk zincire alınması ile birlikte koyun/keçi sütü ürünlerinin raflarında yerini artarken yapılan bilimsel çalışmalar küçükbaş hayvan sütünün insan sağlığına faydalarını ortaya koydu.”
"İHRACAT YAPABİLİRİZ"
AB ihracatına vize çıkmasını koyun ve keçi sütü ürünleri konusunda büyük faydası olduğuna dikkat çeken Türer “AB ihracatına izin çıkması demek sadece AB ülkelerine ürün satmamız anlamına gelmiyor. Bu Türkiye için dünya pazarında büyük bir prestij demek. AB dışı ülkelerde de ihracatta elimizi güçlendirecektir. Ancak koyun ve keçi sütü AB başta olmak üzere gelişmiş ülkelere ihracat etme olanağımız olan özel bir ürün. Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada sağlık nedenleriyle koyun ve keçi sütü ürünlerine talep artıyor. Koyun ve keçi sütü üretimi ise dünyada sınırlı üretilen bir ürün. İhracat için gerekli olan AB standartlarında süt üretmek ve yine AB standartlarında bu sütü işlemek; peynir çeşitlerini artırmak ve tanıtmaktan geçiyor” diye konuştu.