Manisa Haberleri

DOĞAKA YÖNETİMİ KAHRAMANMARAŞ’TA TOPLANDI

Haber 16.04.2013 13:55 Salı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOĞAKA) 45. Yönetim Kurulu toplantısı Kahramanmaraş Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Gündemde bulunan maddelerin görüşüldüğü toplantıda konuşan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, ajans faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayan programları anlatan Lekesiz, stratejik planlama çalışmaları, eğitim faaliyetleri ve yatırım destek uygulamaları ile çeşitli alanlarda çok yönlü olarak hizmetlerin DOĞAKA bünyesinde devam ettiğini belirtti.
Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı kapsamında alınan proje başvurularına ilişkin değerlendirme aşamalarının da tamamlandığını dile getiren Lekesiz, nihai görüşmelerin ardından başarılı projelerin kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti. Lekesiz, toplam 30 Milyon TL bütçe ile ilan edilen destek programının, bölge genelinde faaliyet gösteren firmaların yenilikçilik kapasitesinin geliştirilmesine ve rekabet güçlerinin artırılmasına önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.
Sosyal Destek Programı kapsamında proje başvurularının da 1 Nisan’da başladığını işaret eden Lekesiz, şöyle konuştu:
“Başvurular 03 Mayıs 2013 tarihine kadar alınmaya devam edilecektir. Bölge genelinde özellikle görece az gelişmiş bölgelerdeki sosyal yapının iyileştirilmesi ve dezavantajlı grupların ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılımının sağlanması amacıyla uygulanmakta olan bu program, toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi güçlendirmek ve toplumda fırsat eşitliğini sağlamak gibi önemli bir misyona hizmet etmektedir. Bu bakımdan illerimizin bu programdan toplumun geniş kesimlerini kapsayıcı şekilde etkin olarak yararlanması önem arz etmektedir. Bölgesel hedef ve öncelikler çerçevesinde uygulanmakta olan destek programlarının yanı sıra yine bölgesel kalkınma dinamiklerinin etkin ve verimli bir şekilde ekonomik ve sosyal kalkınmanın hizmetine sunulması amacıyla bir dizi faaliyet gerçekleştirecektir. Başta Kalkınma Kurulu ve üniversiteler olmak üzere çeşitli kesimlerle işbirliği içerisinde hazırlanacak olan plan taslağı, ilgili internet sitesi üzerinden tüm katılımcıların görüş ve önerilerine sunulacaktır.”
Toplantıya, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfi Savaş, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük, Hatay Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Özsoy ile Hatay İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen katıldı.
Toplantının ilerleyen bölümü basına kapalı olarak devam etti.