Manisa Haberleri

ÇİÇEK’TEN ÇİFTÇİLERE ‘MANTAR YETİŞTİRİN’ ÇAĞRISI

Haber 16.04.2013 15:11 Salı
Mersin’in merkez Yenişehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aldürkerim Çiçek, ilçenin mantar yetiştirmeye çok elverişli bir iklimi olduğunu belirterek, çiftçilere mantar yetiştiriciliği yapmaları konusunda çağrıda bulundu.
Yenişehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, kolay ve rahatça üretilebilen kültür mantarı yetiştirilmesi konusunda çalışma başlattı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çiçek, kültür mantarının ilçenin yeni kazanç kapısı olabileceğini kaydetti. İlçedeki boş ahırların, garajların ve yataklıkların ekonomiye olumsuz katkısı olduğunu ifade eden Çiçek, çiftçilerin kültür mantarı gibi alternatif ürünlere yönlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Mantarın, yılın 12 ayı verim alındığı, evin içinden çıkmadan üretim yapılabildiği ve ailedeki her bireyin kolaylıkla çalışabildiği bir ürün olduğu için tercih edildiğinin altını çizen Çiçek, “Ayrıca, üretilen mantarlar pazarlarda ve toptancı kanalı ile kolaylıkla satışa sunulmaktadır. İlçemizin iklim yapısı yılın 12 ayı mantar yetiştirmeye elverişlidir. Ailece yapıldığı için tüm aile bireyleri aile bütçesine ortak katkıda bulunmuş olmaktadır. Çiftçilerimizin bağ-bahçe işleri bittikten sonra kahve köşelerinde vaktini öldürmek yerine ailece evlerinin altında mantar üretmeleriyle işsizliğin de önüne geçilmiş olacaktır” dedi.
Halkı mantar yetiştiriciliğine yöneltmek için Yenişehir ilçesine bağlı Değirmençay Beldesi’nde bir toplantı düzenlendiğini aktaran Çiçek, Mersin Ziraat Odası’ndan yetkililerinde katıldığı toplantıda Antalya’dan gelen konu uzmanının mantar yetiştiriciliği, maliyeti, karlılığı konularında çiftçilere bilgi verdiğini belirtti. Çiçek, “Katılımın yoğun olduğu toplantıda az bir maliyetle yüksek gelirin nasıl elde edileceği, küçük aile işletmeleri ile fazla insan gücüne ihtiyaç duyulmadan aile içi emekle mantar yetiştiriciliğinin kolaylıkla yapılabileceği anlatılmıştır” ifadelerini kullandı.
Toplantı sonrasında beldede ticari mantar üretimi yapılan işletmenin de gezildiğini anlatan Çiçek, mantar yetiştiriciliği yapacak olan çiftçilere Yenişehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelinin yardımcı olacağını bildirdi.