Manisa Haberleri

KONFERANS SALONU VE TAZİYE EVİ AÇILIŞI

Haber 16.04.2013 15:10 Salı
Mersin'de Muğdat Camii altında hayır sever iş adamı tarafından yaptırılan 600 kişilik konferans salonu ile taziye evi, Vali Hasan Basri Güszeloğlu tarafından açıldı.
Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen açılışa İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Yenişehir Kaymakamı Mustafa Özarslan, İl Müftüsü Ali Melek ile ilçe müftüleri ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Vali Güzeloğlu, tesislerin Mersin için büyük kazanç olduğunu belirterek, "Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in 1442’nci doğum yıldönümünü kutladığımız ‘Kutlu Doğum Haftası’, Peygamberimizi anmak, onun nuru ile nurlanmak ve onun hayatını bir kez daha anlamaktır. Bu güzel haftanın tüm insanlığa onur kazandıran, onuru insana yaratılışından dolayı kazandığı bir hak olarak sunan ve her nerede insanlık onuruna aykırı bir tutum, tavır ve yanlışlık varsa bunun karşısında duran bir ahlakı tekrar canlandırma, o ahlakla ahlaklanma ve o inançla yaşama noktasında bir hafta olmasını diliyorum" dedi.
Konferans salonu ile taziye evinin bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Güzeloğlu, "Eğitim ile eğitime dayalı buluşmalar bu tip güzel alanlarda sağlıklı ve kalıcı oluyor. Camiler bütünlük olarak düşünüldüğünde ibadet etmenin yanında eğitim verilen, muhtaç olana kapısı açık olan ve her türlü hizmeti bir bütün olarak veren kutsal yerlerdir. Bu anlamın içerisinde Muğdat Camii’nin ilimizin en büyük camisi olarak böylesi bir tesis ve böylesi bir zenginlik ile buluşması ilimiz için bir kazançtır. En az 600 kişiye eğitim verilecek konferans salonumuzun yanı sıra, cenaze sahiplerine taziye bildirerek üzüntüye ortak olunacak 300 kişilik taziye evi ilimiz için önemli bir hizmet olacaktır" diye konuştu.
"Zenginlik hem gönülden hem de sahip olunan mal varlığından vermektir" diyen Güzeloğlu, şöyle devam etti; "Saklamak ve sıkı tutmak ne dinin ne de ahlakın uygun görmediği bir tavırdır. Paylaşmanın zenginliğine ve güzelliğine eren onun dışında bir tavır sergileyemez. İnsanın yanındaki arkadaşına gülümseyerek dostluğun sıcak elini uzatmak önemlidir. Birliğin ve beraberliğin özü de bir arada yaşamanın zenginliği de buradan başlamaktadır."
İl Müftüsü Ali Melek ise, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na teşekkür etti. Vali Güzeloğlu'nun her zaman kendilerinin yanında olduğunu vurgulayan Melek, “Bugüne kadar yaptığımız hizmetlerde Valimizden güç aldık. Bundan sonra da gücümüzü Valimizden almaya devam edeceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu ve beraberindekiler, taziye evi ile konferans salonunun açılış kurdelesini kesti. Tören taziye evinde verilen ‘Kutlu Doğum Aşı’ ile sona erdi.
Mülkiyeti Hazine'ye ait olan ve Yenişehir Müftülüğü'ne tahsis edilen bin 400 metrekarelik alana, iş adamı Zeynel Özdiker tarafından annesi ve babasının adını taşıyan konferans salonu ile taziye evinin yaptırıldığı bildirildi.