Manisa Haberleri

ELSİAD HEYETİ IRAK’TAN DÖNDÜ

Haber 16.04.2013 15:50 Salı
ELSİAD Ticaret ve Yatırım Heyeti, yaptığı inceleme ve temasların ardından Irak’tan döndü. Gezi sonrası değerlendirmelerde bulunan ELSİAD Genel Sekreteri İlyas Bolat, Irak’ta kaçırılmayacak bir pazar olduğunu söyledi.
3 gün süren gezide Irak’ın Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Zaho kentlerinde incelemelerde bulunan Elbistan Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ELSİAD) 10 kişilik heyeti, Irak’ta yatırım ve ticaret imkânlarını araştırıp işadamlarıyla görüşmeler yaptılar.
İlk gün Erbil’e varan heyet şehri gezdi ve iş görüşmeleri yaptılar. Burada ilk önce Türk girişimciler tarafından kurulan SEMA Hastanesi ziyaret edildi. Arkasından TIBIA derneğine geçilerek heyete burada Irak ekonomisi ve yapılabilecek ticaret ve yatırımlar hakkında dernek yetkilileri tarafından bilgi verildi. İkinci gün ise Süleymaniye kentine geçilerek burada kurulan İnşaat, Yapı Malzemeleri, Altyapı Hizmetleri, İş Makineleri Fuarı ile Gıda, Tarım ve Teknolojileri Fuarı ziyaret edildi ve kent turu yapıldı.
Üçüncü günün sabahında ise Erbil’de faaliyet gösteren Hakyol Company Yemek Fabrikası ve Gıda Toptancısı Sahibi Mustafa Cintosun ile görüşme yapıldı. Yapılan görüşmede Cintosun, “İki yıldan beri Irak’ta faaliyet gösteriyoruz ve aynı zamanda da Azerbeycan’da da faaliyet gösteriyoruz. Biz burada daha çok büyük inşaat firmalarına ve petrol firmalarına yemek veriyoruz. Burada bütün gıda malzemeleri hemen hemen Türkiye’den geliyor. Burada üretim olmadığı için bu alanda ciddi ihtiyaç var. Ama burada ticaret yaparken dikkat etmek lazım. Biz burada yerli firmalarla peşin çalışıyoruz, Türk firmalarıyla ise 30-45 günlük vadeyle çalışıyoruz” dedi.
ELSİAD Genel Sekreteri İlyas Bolat ile üyeler Şükrü Öztürk, Mislin Akgün, Akif Pak, Muhammed Pak, Mehmet Polat, Tayfur Adbay, Ahmet Ceren, Mehmet Öztürk ve Murat Köleoğlu’ndan oluşan heyet daha sonra Duhok’a geçti. Burada bazı işadamlarıyla bire bir görüşme yapan heyet, görüşmenin ardından Irak’tan ayrılarak Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptılar.
Irak dönüşünde değerlendirmelerde bulunan ELSİAD Genel Sekreteri İlyas Bolat şunları söyledi:
“Irak’a 10 kişiyle 3 günlük bir iş gezisi düzenledik ve Irak’ın Türkiye için kaçırılmaması gereken bir pazar olduğunu gördük. Irak bizim sınır komşumuz ve tarihten gelen bir yakınlığımız bulunmakta. Biz bu yakınlığı hem ekonomik açıdan hem de kültürel açıdan iyi değerlendirmeliyiz. Çünkü sizin gitmediğiniz, görmediğiniz yer sizin değildir ve siz gitmezseniz başkaları gider ve oraları sizin aleyhinize değerlendirebilir. Özellikle Erbil’de, Süleymaniye’de ve Duhok’ta ciddi bir büyüme var ve bu şehirlerde sanki bir şantiye görüntüsü var. Özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız bir an önce iş birlikleri yaparak bu pazara açılmaları gerekir. Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Zaho hemen hemen her şeylerini dışarıdan ithal ettikleri için ticaret yapanlar için iyi pazar alanı oluşturmaktadır.”