Manisa Haberleri

TÜRK FİRMALARININ ABD’DE YATIRIM YAPMASI İSTENİYOR

Haber 16.04.2013 16:11 Salı
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet yürüten Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK), ABD'deki faaliyetlerini güçlendiriyor.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul’un da aralarında bulunduğu heyet, “Türkiye Yatırım Haftası"programı çerçevesinde Türkiye ile ABD'nin ekonomik bağlarını güçlendirmek adına görüşmeler yapıyor.
TAİK, ABD nezdindeki lobi faaliyetlerini daha çok senelik konferans temelinde yürütüyor. Son zamanlarda ABD’ye sık sık heyetlerin katılımıyla yapılan görüşmelerin artan yararını gördüklerini belirten SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, şöyle konuştu: ’’Sayın bakanımız Ali Babacan ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile New York'da Türkiye Yatırım Haftası programı çerçevesinde etkinliklere katılıyoruz. ABD Ticaret Odası ile bir arada çalışmamızı tamamladık. Citibank CEO'su ile görüşmemiz gerçekleşti. NASDAQ Borsası kapanış seansı programı gerçekten ilginç. Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK), Türkiye ile ABD arasında ticari ve sınai işbirliğinin ve ortak yatırımların artırılması, üçüncü ülkelerde Türk-Amerikan işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi, ticareti ve ortak girişimleri kısıtlayıcı mevzuat ve uygulamaları tespit ederek, bunların kaldırılması veya iyileştirilmesi yönünde görüşmelerde bulunuyor." Görüşmelerde, Türk firmalarının ABD’de daha fazla yatırım yapması isteğinin gündeme geldiğini anlatan Kösemusul, şunları söyledi: "Enerji, inşaat ve proje geliştirme, savunma, telekomünikasyon ve ulaştırma, tarım ve gıda, tekstil, finans ve bankacılık, turizm sektörlerinde Türkiye’deki ve ABD’deki yatırım ve ticaret imkanları konuları ele alındı. ABD’de tanınan Türk markalarının yatırım yapması konuları görüşüldü. Bizler de KOBİ kapsamındaki işletmelerin de ABD’de yatırımlarına destek verilmesini istedik. Olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz. İş Konseyi faaliyetlerinde, Türkiye’nin ABD’de tanıtımına büyük ağırlık verilmektedir. Başbakan Yardımcısı Babacan, BM Genel Kurulu'nda Genel Kurul Başkanı VukJeremic'in yönettiği BM ve Küresel Ekonomik Yönetişim başlıklı tematik oturumda konuşma yaptı."