Manisa Haberleri

ALMAN GENÇLERİN HAYVAN SEVGİSİ

Haber 01.05.2013 10:37 Çarşamba
Çankaya Belediyesi ile Almanya'nın Lünen kentinde yer alan Multikulturelles FORUM adlı kuruluş arasında geçen yıl Çankaya Belediye Meclisi'nde kabul edilen 'Değişim Yoluyla Bütünleşme' staj projesiyle Çankaya Belediyesi'nde staja başlayan Alman gençlerden Sabrina Romstadt ve Jennifer Griestock, belediyenin Yavru Köpek Sahiplenme Merkezi'ndeki stajlarını tamamlayarak deneyim kazandılar.
Proje kapsamında Ankara'ya gelen Alman gençlerin bir kısmı Çankaya Belediyesi Sosyal Projeler Merkezi (SPM)'nde eğitim görürken bir kısmı da 1 aylık sürede belediyenin Sahipsiz Hayvan Barınağı ve Yavru Köpek Sahiplenme Merkezi'nde staj gördüler.
Staj süreleri boyunca belediyenin Yavru Köpek Sahiplenme Merkezi'ndeki işleyişi hakkında büyük deneyim kazanan gençler, hayvanların beslenmesinden tedavisine kadar birçok aktiviteye katılma şansına sahip oldular. Almanya'ya döndüklerinde hayvan barınağı ve pet shoplarda eğitimlerine devam etmek istediklerini ifade eden gençlerden Sabrina Romstadt, evinde 2 kedi, 1 köpek ve balık beslediğini belirterek buradaki bilgi ve deneyimin kendisine çok şey kattığını sözlerine ekledi.
Bu projenin amacına ulaştığını dile getiren Sosyal Projeler Merkezi Projeler Koordinatörü Yalçın Dal ise burada staj gören gençlerin geleceğe güvenle baktıklarını ve bu projeyi genişleterek ilerletmek istediklerini söyledi. Çankaya Belediyesi'ni temsilen Sosyal Projeler Merkezi çalışanlarının Eylül ayı içerisinde Almanya'da bir toplantıya katılacağını kaydeden Dal, proje kapsamında bu yılın sonunda Almanya'dan 15-20 kişilik bir grubun Ankara'ya geleceği müjdesini verdi.
Almanya'da sosyal ve ekonomik zorluklarla mücadele eden gençlerin oluşturduğu gruba staj süreleri boyunca her türlü yardımı yapan Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Erdal Kurttaş, 'Bu tür projelerle temel bir yara olan sahipsiz sokak canlılarına dikkat çekmek istiyoruz. Kamuoyunda farkındalık yaratma konusunda belediyeler olarak biz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Ama bu sorunda herkesin elini taşın altına sokması gerekir' diye konuştu.