Manisa Haberleri

YÖRÜKLER ŞENLİĞE HAZIR

Haber 01.05.2013 14:10 Çarşamba
Aydın'ın Yenipazar ilçesine bağlı Karaçakal Yaylası’nda her yıl Mayıs ayının ilk Pazar günü geleneksel olarak gerçekleştirilen Yörük Şenlikleri bu yıl 5 Mayıs Pazar günü yapılacak.
Yenipazar’ın Karaçakal Yaylası’nda her yıl Mayıs ayının ilk Pazar günü geleneksel olarak gerçekleştirilen Yörük Şenlikleri bu yıl 5 Mayıs Pazar günü yapılacak.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yıl da destek verdiği şenliklerde Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Türk Dünyası dans ve müzik topluluğunun sanatçıları Yılmaz Demirtaş ile sürpriz sanatçılar konser verecek.Nazilli Belediyesi mehteran takımının konser vereceği şenliklerde bu yıl ki en iddialı gösteri olarak geleneksel kına gecesinin sergilenmesi yer alıyor. Yörüklerde meddahlık geleneğinin de canlandırılıcağı şenliklerde "Yörüklerde Domuz Avı" kültürünün sunumunu Yörük meddahlarından Hacı İbrahim Gündüz tarafından canlandırılacak. Ayrıca, Yörük kültürünün tüm detayları ile tanıtımının yapılacağı şenlikte, Şehit ve Gazilerin ruhuna hatim ve mevlidi şerif okunacak. Şenlik kapsamında Yörüklerin geleneksel yemekleri ile keşkek ikramı yapılacak.
Ülkenin değişik illerinden binlerce Yörüğü bir araya getiren ve 8 asırlık mazisi bulunan Karaçakal Köyü'nün yaylasında yapılan şenlikler için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Karaçakal Yörükleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Duran Teke, bu yıl kutlamaların daha da renkli geçeceğini söyledi. Şenlik hazırlıklarına yaklaşık dört ay önceden başladıklarını geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da misafirleri temsili olarak kurdukları kıl çadırlarda ağırlayacaklarını ifade eden Dernek Başkanı Duran Teke, şenliğe Aydın Yörüklerinin yanı sıra, Muğla, Denizli, Uşak, Afyon, Isparta, İzmir, İstanbul, Gaziantep ve değişik illerde yaşayan Yörük boylarına davetiye gönderdiklerini belitti.
Bu etkinliklerle hem binlerce kişinin kaynaşmasını hem de unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve görenekleri gençlere aktarmaya çalıştıklarını belirten Dernek Başkanı Duran Teke, herkesin davetli olduğunu sözlerine ekledi.