Manisa Haberleri

KARS’TA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Haber 02.05.2013 10:55 Perşembe
Kars’ın AK Partili Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Atatürk ve Bayrampaşa Mahallesi’nde yapılacak konutlarda oturacak vatandaşların ayrıcalığı olacağını kaydetti.
Belediye Başkanlığı’nca Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’ye yaptırılacak olan 2 bin 30 konutun, 698 tanesinin temel ve kazı çalışmalarının başlatıldığına dikkat çeken Bozkuş, Atatürk ve Bayrampaşa Mahallesi’nin Kentsel Dönüşüm Projesi ile adeta başlı başına bütün sosyal donatılarıyla örnek bir yerleşim yeri olacağını belirtti.
Kars Belediyesi Meclis üyeleriyle birlikte Kentsel Dönüşüm Projesi’nin hayata geçirildiği Atatürk ve Bayrampaşa Mahallesi’nde yapılan çalışmaları yerinde gören Başkan Bozkuş, çalışmalar hakkında ilgili firma yetkilisinden bilgiler aldı.
Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş; “Burası Atatürk ve Bayrampaşa Mahallesi’nde Toplu Konut İdaresi vasıtasıyla ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamı içerisinde yapılacak 2 bin 30 konutun, 698 tane konut, bir cami ve bir de eğitim kısmı yani okul ihalesi yapıldı” dedi.
“ATATÜRK VE BAYRAMPAŞA MAHALLELERİNDE ESKİSİYLE YENİSİ ARASINDA 180 DERECE FARK OLACAK”
Vatandaşların önümüzdeki sene kendi evlerine kavuşacağını ifade eden Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş; “28 blok yani 698 daireye ait, 28 blokun temelleri bu anda çıkarılıyor. Temeller çıkarıldıktan sonra tünel beton olmak üzere temel atma töreni yapıldıktan sonra 28 blok 4 tane vinç kullanılmak üzere günlük hızlı bir şekilde 500-600 mükaf betondan bahsediliyor. Günlük kullanılacak. Ve hızlı bir şekilde tamamlanarak bu sene binaların en azından kaba inşaatı dediğimiz kısımları fiziki olarak tamamlanmış olması ve ona bağlı olarak yine yolların, kaldırımların, alt yapı üste yapı yapılarak, park ve bahçelerle, sosyal donatılarıyla birlikte de inşallah seneye burada görüntü olarak çok hoş bir görüntü içerisinde eskiyle arasında 180 derece fark olacak şekilde farklı bir mahallede vatandaşlarımız, hemşehrilerimiz tekrar evlerine kavuşarak kendi istekleri doğrultusunda kendi yaşamlarını artık burada sürdürecekler” diye konuştu.
YERLERİNİ TOKİ’YE VARMEYEN VATANDAŞLAR PİŞMAN
Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, daha sonra beraberindekiler birlikte temel kazılarının yapıldığı bölgeleri gezdiler. Mahalle sakinleri Başkan Bozkuş’un yanına gelerek bir süre görüştüler.
Öte yandan geçen yıl yerlerini devretmeyen çok sayıda vatandaş Başkan Bozkuş’tan kendi yerlerinin TOKİ’ye verilmesini istediler. Vatandaşlar geçmişte yanlış yönlendirildiklerini ve evlerini ve yârlerini TOKİ’ye vermemekle çok büyük hata yaptıklarını, kendilerinin de komşuları gibi modern binalarda yaşamlarını sürdürmek istediklerini söylediler.
Başkan Bozkuş, ise vatandaşlara durumlarının değerlendirileceğini ve burada oturan herkesin aynı imkanlardan yararlanması için AK Parti Milletvekilleriyle birlikte ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurguladı. Başkan Bozkuş, vatandaşlar arasında ayrımcılık yapılmasının söz konu olmayacağını ve burada yerlerini TOKİ’ye devretmeyen vatandaşlarında modern konutlardan yaralanacaklarının altını çizdi.