Manisa Haberleri

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK BAYRAMI

Haber 02.05.2013 11:10 Perşembe
MHP Balıkesir İl Başkanı Mehmet Duran, 3 Mayıs Türkçülük Bayramını kutladı. İl Başkanı Duran, "Türkiye hem Türk dünyasının, hem de İslam aleminin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi hem İslam aleminin, hem de Türk dünyasının karanlığa gömülmesi demektir. Çünkü, Türkler tarih boyunca İslam’ın koruyucu gücü olmuşlardır" dedi.
MHP İl Balıkesir İl Başkanı Mehmet Duran, 3 Mayıs tarihinin Türkçülük Bayramı olarak kutlanmasıyla ilgili tarih hakkında kısa bilgi verdi. Başkan Duran, Türkçülük Bayramıyla ilgili en önemli hareketin 3 Mayıs 1944 Çarşamba günü Ankara'da birkaç bin kişinin yer aldığı meçhul Türk gençleri tarafından yapıldığını belirtti. Türkçülük tarihinde bu gençlerin özel bir yeri ve şerefi olduğunu hatırlatan Mehmet Duran, "Bu nedenle bizler her yıl 3 Mayısı Türkçülük Bayramı olarak kutlamaktayız" dedi.
MHP İl Başkanı Mehmet Duran Türkçülük Bayramını kutladığı açıklamasında şunları söyledi;
"Türk milletini ayakta tutan milli birlik ve beraberliğimizin temeli olan Türk milliyetçiliği ideolojisi, zaman içerisinde büyük aksiyonlar kaydederek bugünkü Ülkücü Harekete kadar gelmiştir. Çok eski yıllarda başlayan bu hareketin en büyük aksiyonu ve en büyük milli direnişi ise ülkemizde 3 Mayıs 1944 tarihinde yaşanmıştır. Bu tarih, Türk tekamülünde yeni bir gelişme ve önemli bir dönüm noktasıdır. Bu tarihe bir his ve düşünce olarak süregelen Türkçülük, bundan böyle güçlü bir hareket, milli bir uyanış ve giderek doktrin halini almıştır. Bu sebeple 3 Mayıs yeni bir dönemin başlangıcı olması bakımından Türk milleti için çok önemli ve mukaddes günlerinden biri haline gelmiştir. O gün başlayan hareket, sürecin devamında Milliyetçi Hareketi ve onun efsanevi lideri Başbuğ Alparslan Türkeş'i Türk milletine kazandırmıştır. Başbuğ Alparslan Türkeş de güçlü bir lider olarak Türkçülük bayrağını ellerinde yükseltmiştir. Başbuğ Alparslan Türkeş, arkadaşları ile beraber mucidi olduğu milliyetçi ve toplumcu doktrinle Türk milliyetçiliğine yeni bir şekil kazandırarak Türk siyasi hayatına milliyetçi hareket imzasını atmaya muvaffak olmuştur. Bu bayrağın etrafına kenetlenmiş binlerce Türk genci ve münevveri, 3 Mayıs’ta Türkçülük bayrağını daha ileri hedeflere ve yükseklere eriştirmek gayesiyle bir iman, ilim ve hareket ordusu halinde bir çığ gibi büyüyerek Türk Milletini aydınlık ufuklara götürmenin andını içmişlerdir. ’Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Beni olağan üstü bir kişi olarak yorumlamayınız, doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir. Türklük, benim en derin güven kaynağım, en engin övünç dayanağımdır. Bu ülke, tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür ve sonsuza kadar da Türk olarak yaşayacaktır' demiştir. Türk milletinin sahip olduğu ve yaşattığı bütün değerlerin dejenere edilmeye çalışıldığı, kutsalımız olan bütün güzelliklerin tahrip edilmeye yerine ise ucube kavramların yerleştirilmeye çalıştığı, helal ve haramın birbirine karıştığı günümüzde, Türk toplumuna ve Türk gençliğine yeni bir ruh ve dürüstlük ahlakı aşılamanın yolu, kendine dönüş ve kendini kendinde bulma iradesinden doğacaktır. İşte yine kutlu ve önemli tarihin yeni bir yıldönümünü yaşarken; Bu ülkeyi kuranlara ve bu ülkeyi kuranların fikirlerinin yaşatılması için çalışmış olan 3 Mayıs kahramanlarına minnetimizi sunar ve Allah’tan rahmet dileriz. Onlara olan minnet borcumuzun idraki içerisinde, 3 Mayıs’ta yükselen bayrağın bir daha inmeyeceğini bir kez daha haykırıyor ve bütün Türklerin Türkçülük Bayramını kutluyorum."