Manisa Haberleri

KILIÇDAROĞLU 1 MAYIS İÇİN KKTC’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Haber 02.05.2013 11:43 Perşembe
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs için, kutlamaların olaysız geçtiği KKTC'yi örnek göstererek, "İktidar Kıbrıs'tan bir parça da olsa ders alsın" dedi.
KKTC temasları çerçevesinde bu sabah Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu makamında ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul'da yaşanan olaylara değinerek, "Kıbrıs'taki demokrasiye hayranız. Dün Türkiye'de 1 Mayıs kutlamaları yapıldı ama büyük acılar var. Yaralılar var. Bu yaralılar ciddi maalesef. İstanbul'da daha güzel bir bayramın olmasını isterdik" dedi.
Kılıçdaroğlu, “Geçen yıl kutlanan bayram, toplumda gerginliğin olmadığı zaman bayramın nasıl rahat geçtiğini gösteriyor bize. Kıbrıs'ta dün 1 Mayıs bayramının görkemli bir şekilde kutlandığını arkadaşlarım anlattılar. Hatta bir milletvekilimiz buradaki toplantılara da katıldı. Dolayısıyla devletin, yurttaşın güvenliğini sağlaması, anayasal haklarını kullanması konusunda ona yardımcı olması, ona destek vermesi çok önemli. Umuyorum, bizim siyasiler, iktidarda olanlar Kıbrıs'taki bu birlikteliği görürler, bir parça da olsa ders alırlar. Dünyanın her tarafından 1 Mayıs Emek Bayramı olarak kutlanıyor. Görkemli törenler yapılıyor. Yaşlısı, genci, kadını erkeği bir arada bayramı kutluyorlar, baharın gelişini kutluyorlar, emeğin bayramını, alın terinin bayramını kutluyorlar" dedi.
“TÜRK HÜKÜMETİ, KIBRIS'TAKİ MÜZAKERELERDE DAHA ATAK DAVRANMALI”
Görüşmede, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum kesimi arasında yürütülen müzakerelere de değinen Kılıçdaroğlu, "Kıbrıs konusunda görüşme sürecinin biraz ağır gittiğini düşünüyoruz. Hükümetin bu konuda biraz daha atak davranması gerekiyor, biraz çaba harcaması gerekiyor. Ben hükümet derken, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden söz ediyorum" ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu ayrıca, "Tabi Kıbrıs Rum kesiminin içine düştüğü ekonomik bunalım nedeniyle görüşmeleri biraz öteleme gibi bir arayış içine girdiğini görüyoruz. Bunu da doğru bulmuyoruz. Çünkü bunun ekonomik krizlerden bağımsız olarak ele alınması ve sürecin sağlıklı bir müzakere ile sonuçlandırılmasını biz de arzu ediyoruz. BM'nin bu konuda biraz daha aktif olmasını da arzu ederiz" diye konuştu.
EROĞLU: “TÜRKİYE'DEKİ 1 MAYIS KUTLAMALARINA İLİŞKİN YORUM YAPMAK BİZE DÜŞMEZ”
Cumhurbaşkanı Eroğlu ise, dün yaşanan olaylarla ilgili yorum yapmak istemediğini belirterek, "Türkiye'deki olaylara tabiki bir Kıbrıs Türk'ü olarak ve Türkiye'yi de anavatan olarak tanıyan birisi olarak üzülüyoruz ama bu konuda yorum yapmak da bize düşmez tabiki. Bu yorumları yapmak daha ziyade, sizlerin, Türkiye'de yaşayan kardeşlerimizin hakkıdır" dedi. Eroğlu, müzakerelerle ilgili olarak da şunları söyledi:
"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak, müzakerelerin devamından yana bir tavır sergilemekteyiz. Güneyin ekonomik krizini bilmemize rağmen bu krizin üç beş günlük bir kriz olmadığını, bunun belki yıllarca sürecek bir kriz olduğunu, dolayısıyla kısa bir süre içerisinde ilgili bakanlar, bu konuyla ilgilenirken, güneyin Cumhurbaşkanı'nın da artık müzakerelerle, Kıbrıs sorunuyla ilgilenmesi gerektiğini sık sık gündeme getiriyoruz. Mümkün olduğunca en kısa zamanda müzakerelerin başlaması yönünde, düşüncelerimizi gerek kendisi ile yaptığımız telefon görüşmesinde, gerekse yazışmalarda ifade etmeye çalışıyoruz.
Gördüğüm kadarıyla güneyde müzakerelerin başlamasını erteleme görüşü, düşüncesi hakim. Ekim'de başlatılması yönünde mesajlar verilmiş olmakla birlikte, bunun yine de Ekim ayında başlayıp başlamayacağını söylemek şu an için kolay değil."
Görüşmede Kılıçdaroğlu'na, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu eşlik etti. Kılıçdaroğlu bugün ayrıca, Meclis Başkanı Hasan Bozer ile Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edilecek.