Manisa Haberleri

SANKO HOLDİNG’TEN EĞİTİME BİR KATKI DAHA

Haber 02.05.2013 15:25 Perşembe
Sanko Holding, Gaziantep’in İslahiye ilçesine, 24 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi yaptıracak.
Sanko Holding'in kurucusu adına inşa ettirilecek 'Sani Konukoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin yapımına ilişkin protokol, Gaziantep İl Özel İdaresi Encümen Salonu’nda imzalandı. Törene; Vali Erdal Ata, AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Adil Sani Konukoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Menderes Karaduman, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İslahiye Kaymakamı Osman Beyazyıldız, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Özcan ve İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin katıldı.
Vali Ata yaptığı konuşmada, Sanko ve Konukoğlu ailesinin, sanayi yatırımlarının yanı sıra, eğitim alanında da Gaziantep’e çok önemli katkı sağladığını söyledi. Ata, "Geleceğimize Bir Tuğla da Sen Koy" kampanyası kapsamında 49'uncu protokolü imzaladıklarını belirterek, Sanko ve Konukoğlu ailesine katkılarından dolayı teşekkür etti. Gaziantep'in en önemli sorununun eğitim olduğunu dile getiren Ata, "Bu sorunun çözümü için büyük çaba gösteriyoruz. Son 1,5 yıllık dönemde bin 800 derslik yaptık, hizmete açtık. 2 bin 361 derslik inşaatımız ise devam ediyor. İnşallah önümüzdeki 2014 yılında hedefimiz 3 bin derslik yaptırmak" dedi.
Derslik başına düşen öğrenci sayısını 30'a çekmek ve Türkiye ortalamasını yakalayabilmek amacıyla 9 bin 600 derslik yaptırmayı planladıklarına değinen Ata, "Devletimizin imkanları ve hayırseverlerimizin katkılarıyla, ihtiyaç duyulan derslikleri en kısa sürede yapıp bitireceğimize inanıyorum" diyerek hedefini açıkladı.
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da, şimdiye kadar 2’si fakülte binası olmak üzere 18 okul yaptırdıklarını, birisi Gaziantep Üniversitesi bünyesinde İlahiyat Fakültesi olmak üzere 3 okulun inşa halinde olduğunu bildirdi. “İslahiyeli olan Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın yoğun girişimleri ile İslahiye ilçesine 24 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi yaptıracağımıza ilişkin protokolü imzalamaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diyen Konukoğlu, şöyle devam etti:
"İslahiye Sani Konukoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, 24 derslikli olarak inşa edilecek. Eğitim yatırımlarının yanı sıra, şimdiye kadar 9 cami yaptırdık, 10. cami inşa halinde. Sani Konukoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Uygulama Camii'ni de üstleneceğiz. Bugüne kadar hayır işlerimizi hiç aksatmadık ama varlığımız hiç eksilmedi, aksine arttı. Eğitime katkımız ve hayır işlerimiz devam edecek. Bizden sonraki nesil de aynı şevkle sürdürecektir. Gayemiz; paylaşmak, sosyal hayata katkıda bulunmak. Zaten dedemin ve babamın hayır hasenat yapmamız yönünde vasiyetleri var. İnşallah bizden sonraki nesillere ve torunlara da aynı şeyi biz vasiyet ediyoruz."
"GAZİANTEP'E OLAN AİDİYET DUYGUSUNU ARTIRACAK"
Milletvekili Şamil Tayyar ise, İslahiye'ye Anadolu İmam Hatip Lisesi yaptırılmasının eğitim yatırımı olmanın ötesinde anlam içerdiğini vurguladı. İslahiye'nin doğup, üniversite eğitimine kadar büyüdüğü bir ilçe olduğunu anımsatan Tayyar, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Konukoğlu ailesinin İslahiye'ye okul yaptırması ilçe halkında son yıllarda azalan Gaziantep'e olan ‘aidiyet’ duygusunu artıracaktır. Sanko'nun yaptıracağı okul, ilçe halkında Gaziantep ile ilişkilerin pekişmesini sağlayacaktır. Gaziantep’in markalaşmasına büyük katkısı olan Konukoğlu ailesinin İslahiye’ye okul yaptırması, bizim için çok önemli ve anlamlı. Bu okulun yapılması kadar, Konukoğlu ailesinin isminin İslahiye’de olması önemlidir. Kendilerine teşekkür ediyorum.”
İl Genel Meclisi Başkanı Menderes Karaduman ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Özcan da konuşmalarında, eğitime verdikleri katkıdan dolayı Konukoğlu ailesine teşekkürlerini dile getirdi. Konuşmaların ardından, İslahiye Sani Konukoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin yapımına ilişkin protokol imzalandı.
SANKO'NUN YAPTIRDIKLARI
Sanko Holding şimdiye kadar 2’si fakülte binası olmak üzere 18 okul yaptırdı. Gaziantep Üniversitesi’ne Tekstil Bölümü yanına, öğrencilerin uygulamalı eğitim alması için 'küçük bir fabrika' kuruldu. Bu sayede öğrenciler; pamuğun işlenmesi, ipliğe dönüşmesi ve örgü olarak dokunması süreçlerini yaparak ve uygulayarak öğrenme fırsatı buluyor. Ayrıca, Türkiye’de ilk kez Özel Sanko Okulları’nda uygulanan interaktif dil öğretimi programı DynEd’in Türkiye lisansı satın alınıp, devlet okullarındaki öğrencilerin yararlanması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na sunuldu. Eğitime katkı kapsamında her yıl bin 500’ün üzerine üniversite öğrencisine karşılıksız burs veriliyor. Yaklaşık 20 bin öğrenciye ise, her yıl kıyafet ve kırtasiye desteği sağlanıyor.