Manisa Haberleri

TOKİ KURA ÇEKİMİ ERTELENDİ

Haber 02.05.2013 16:30 Perşembe
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Taksim Mahallesi’nde yaptırılarak satışa sunulan 1. ve 2. etap toplu konut uygulamaları kapsamında 385 konut için 8 bin 242 kişinin müracaatta bulunmasıyla birlikte 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak olan kura çekimi bir ay sonraya ertelendi.
Belediye Başkanı Yüksel Çakır yapılacak olan araştırmanın ardından kura çekiminin yapılacağını açıkladı.
Müracaatın beklenenin çok üzerinde olması ve daha sağlıklı araştırma yapılabilmesi amacıyla böyle bir karar alındığını ifade eden Belediye Başkanı Yüksel Çakır, titiz bir araştırmanın ardından gerekli şartları taşıyanların belirleneceğini ve daha sonra kur’a çekimi yapılacağını söyledi.
TOKİ şartnamesinde bulunan “Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, bu kişilerin daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış ve TOKİ ile ilgili kredi kullanmamış olmaları, Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarından oluşan hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabileceği şartı yer aldığından, bu araştırmaların titiz bir şekilde yapılacağını belirten Başkan Çakır, “Önce gereken araştırmaları yapacağız, ardından kura çekimi yapılacak, bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın, burada önemli olan evi olmayanların bu haktan yararlanmasıdır” dedi. Türkiye’nin neresinde olursa olsun kendi adına tapuda kayıtlı evi olanların
TC numarası esas alınarak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü nezdinde online araştırması yapılacağını ve bu kişiler kuraya giremeyeceğini belirten Çakır, diğer tüm şartlarda da gerekli araştırmaların dikkatle yapılacağını belirtti.
Gerekli şartları taşımayanların ilgili Banka şubesine yatırdığı ön peşinatların ne zaman iade edileceği ise ileri ki tarihlerde açıklanacak.