Manisa Haberleri

AKDAĞMADENİ İLÇESİNDEN AYASOFYA’NIN İBADETE AÇILMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Haber 02.05.2013 17:25 Perşembe
Anadolu Gençlik Derneği Akdağmadeni Şubesi, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması için imza kampanyası başlattı.
Akdağmadeni Kültür Merkezi önünde düzenlenen imza kampanyası öncesi konuşan, Anadolu Gençlik Derneği Dergisi Akdağmadeni Şube Başkanı Salim Açıkel, Ayasofya'nın İstanbul'un fethedildiğinde Fatih Sultan Mehmet Han tarafından camiye dönüştürüldüğünü hatırlattı.
Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması için 10 bin imza toplamak için kampanya başlattıklarını ifade eden Açıkel," İstanbul fethedildikten Ayasofya Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş ve ilk cuma namazı burada kılınmıştır. İlk cuma namazının hutbesini Fatih Sultan Mehmet okumuş, namazı da Akşemseddin kıldırmıştır. Fatih Sultan Mehmet ilahi bilgelik anlamına gelen Ayasofya'nın adını değiştirmemiş, uğruna verilen şehitler adına Peygamber müjdesine nail olan o güzel ordu adına, Peygamber müjdesine nail olan o güzel kumandan adına Ayasofya'nın cihetini Beytullah'a çevirmiştir” dedi.
Açıkel, imza kampanyasına Akdağmadeni halkının yoğun bir destek verdiğini ifade ederek, “Bize bu kampanyada destek veren ilçe halkına teşekkür ediyorum. 10 bin imzayı topladıktan sonra, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması için imzaları Başbakanlığa göndereceğiz” diye konuştu.