Manisa Haberleri

TBMM GENEL KURULU’NDA 1 MAYIS’TA YAŞANAN OLAYLAR GÜNDEME GELDİ

Haber 02.05.2013 17:41 Perşembe
İstanbul'da 1 Mayıs'ta çıkan olaylar TBMM Genel Kurulu'nda da gündeme geldi. Eski sendikacı olan CHP'li Süleyman Çelebi, kürsüde konuşurken yanında getirdiği gaz bombasını vekillere gösterirken, CHP'li vekiller ellerinde olaylara ilişkin fotoğrafların bulunduğu dövizlerle tepkilerini dile getirdi.
TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı. CHP, Danışma Kurulu toplanamadığı için 1 Mayıs'ta meydana gelen olaylara ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesini, grup önerisi olarak Genel Kurul gündemine getirdi. Öneri lehine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İstanbul'un dün bir kaos ve devlet terörü yaşadığını, sıkıyönetim koşullarının bile ötesinde bir uygulamaya maruz kaldığını söyledi. Çelebi, "Bu saldırılar, AK Parti'nin işçi ve emekçi düşmanı tavrını bir kez daha ortaya konmuştur. 'Orantılı güç kullandık' diyen İstanbul Valisi, kimsenin Taksim'deki çukurlara düşmemesinin haklı gururunu yaşarken, emekçiler gazlı, coplu polis şiddetinden hastanelere kaldırıldı. Taksim'de çukurlar korundu, insanlar korunmadı. Bir tarafta barış diyen, diğer tarafta işçilere savaş açan iktidar var ortada" dedi.
İstanbul'dan 1 Mayıs görüntülerinin yer aldığı fotoğrafları ve gaz bombasını gösteren Çelebi, "Dünkü gaz bombalarınız, koklamanızı istiyorum, durabilecek misiniz? Dün o meydandaki gaz bombaları, hurdacılar tarafından böyle toplandı. Fransa, Güney Kore, Hindistan, Rusya ve Türkiye'deki 1 Mayıs. Bu fotoğraflardan utanın" dedi.
CHP'li vekiller ise Genel Kurul Salonu'na getirdikleri üzerinde olayların fotoğrafları olan dövizlerle tepkilerini gösterdi.