Manisa Haberleri

HIRSIZLIK OLAYINA KARIŞAN 8 KİŞİ YAKALANDI

Haber 03.05.2013 10:10 Cuma
Konya’da dört ayrı hırsızlık olayına karışan 2'si çocuk 8 kişi, polisin yaptığı çalışma sonrası yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheliler arasında bulunan 3 şahsın, hırsızlık öncesi evlerin etrafında yaptıkları keşif anları güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.
İlk olay, bir hafta önce merkez Selçuklu ilçesi Bosna Hersek Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 4 ayrı evden hırsızlık olayının gerçekleşmesi üzerine harekete geçen Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı. Balkon kapılarının kilitlerini kırıp evlere giren hırsızların, plazma televizyon, cep telefonu, yüzük, nüfus cüzdanı, kredi kartı gibi eşyaları çaldığını belirleyen polis, şahısların bu malzemeleri satabilecekleri düşüncesiyle elektronik malzeme satılan bölgelerde araştırmalarını yoğunlaştırdı. Yapılan çalışmalar sonunda çaldıkları eşyaları satmaya çalışan O.T. (17), Mevlüt Ö. (18) ve B.K. (17)’yi suçüstü yakalandı. Çok sayıda hırsızlıktan kayıtlarının olduğu belirlenen şüpheliler, gözaltın alındı. Suçlarını kabul eden şahısların, çaldıkları malzemeleri daha rahat elden çıkarabildikleri için üniversite öğrencilerine uygun fiyata sattıkları öğrenildi.
Yakalanan şüphelilerin, evlere girmeden önce yaptıkları keşif anları da güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Görüntülerde bir binanın giriş kapısının önüne gelen 3 kişi, önce zile basıyor, evde kimsenin olmadığından emin olduktan sonra da balkonun etrafını dolandıkları görülüyor.
KİRALIK ARAÇLA ÇALDIKLARINI SATARKEN YAKALANDILAR
İkinci olay ise, merkez Selçuklu ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde meydana geldi. Sanayi bölgesinde bulunan inşaatlardan iskelet demirlerini çalan Yakup K. (25), Talat Ş. (20) ve Abdullah K. (23), kiraladıkları otomobille demirleri hurdacıya satmak isterken hırsızlık büro ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. Çok sayıda hırsızlıktan kaydı bulunan şüpheliler, gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Şüphelilerin inşaatlardan demir çalarken, fosforlu yelek giydikleri ve kendilerine görevli süsü verdikleri öğrenildi.
Bir diğer olay ise, yine merkez Selçuklu ilçesi Akşemsettin Mahallesi’nde meydana geldi. İnşaatlardan demir çalan Emrah K. (25), çaldığı demirleri satmak isterken hırsızlık olayları sonrası çalışma yapan polisler tarafından yakalandı. Hırsızlıktan çok sayıda kaydı bulunan şüpheli, gözaltına alındı.
Son olay ise merkez Meram ilçesinde bulunan Sarraflar Çarşısında meydana geldi. Yüzüklere bakma bahanesiyle sarraf dükkanına giren Uğur Y. (25), el çabukluğuyla kutu içerisindeki gerçek yüzüğü sahtesiyle değiştirmek isterken iş yeri sahibi tarafından fark edildi. İş yeri çalışanları tarafından etkisiz hale getirilen şüpheli, çağrılan polis tarafından gözaltına alındı. Yakalanan şüphelinin benzer suçlardan kaydının olduğu ifade edildi.
Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından 8 şüpheli, adliyeye sevk edildi. Ele geçirilen malzemelerden bir kısmı tespit edilen sahiplerine iade edildi.