Manisa Haberleri

DERMATOLOJİ UZMANI MÜGE ÇOBAN’DAN DAR AYAKKABI UYARISI

Haber 03.05.2013 10:18 Cuma
Özel Avrupa Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Müge Çoban, tırnak batmalarının en çok kadınlarda görüldüğünü belirterek, "Bu sorun daha çok dar ayakkabı giyen bayanlarda karşımıza çıkıyor. Tırnak batmalarını tedavi etmek için tırnak teli yöntemini kullanıyoruz" diye konuştu.
Tırnak batmasının genelde dar ayakkabılar giyilmesinden kaynaklandığını belirten Çoban, "Tırnak batması ayağın başparmağında meydana gelir. Bunun sebepleri arasında dar ve sıkı ayakkabı giyilmesi, fazla kilo sık karşılaşılan problemler arasında. ayakların çok fazla kapalı kalması, sporcularda, futbol oynayan kişilerde, uzun süre ayakta duranlarda, garsonlarda, öğrencilerde görülebiliyor. Ama en önemli sebebi dar ve sivri uçlu ayakkabılardır" dedi.
"Tırnak batması meydana geldikten sonra yürümek acılı hale geliyor" diyen Çoban, "Biz tırnak batmalarında konservatif dediğimiz cerrahi olmayan tedbirler alıyoruz. Daha ileri aşamalara gelindiğinde ortopediyle birlikte tedavi yöntemlerine başvurabiliyoruz. Cerrahi tedavilerden sonra tırnak batmaları tekrarlar yaşanıyor. Bundan dolayı cerrahi işlemler yerine kalıcı çözüm olan tırnak telini uyguluyoruz. Bizde tırnak batmalarında son bir kaç yıldır yaygın olarak uygulanan tırnak telini kullanıyoruz. Tırnak telini tırnağın her iki tarafına da uyguluyoruz. Hastaya uygulandığı andan itibaren ayakta rahatlama, ağrıda azalma meydana geliyor. Tel takıldıktan sonra hasta günlük aktivitelerine devam edebiliyor, ayakkabı giydiğinde rahatlamış oluyor. 1- 1,5 ay bu tel tırnakta kalıyor, 10 günde bir kontrol edip gerekirse teli aşağı çekiyoruz" diye konuştu.
Batan tırnakların tedavilerinde gecikildiği takdirde iltihabi hastalıklarına yol açtığına değinen Çoban, "Granülasyon dokusu gelişebiliyor yani enfeksiyonik hastalıklar meydana gelebiliyor. Gümüş kalemi dediğimiz çubukla bu granülasyon dokusu yakılabiliyor. Ancak tırnağı yakmak veya çekmek yerine artık tel uygulamasından daha etkili sonuçlar alıyoruz" şeklinde konuştu.
Çoban, tırnak batmasının en çok kadınlarda görüldüğünü vurgulayarak, "Batık tırnaklar tırnak teliyle çekimden kurtuluyor. Özellikle kiloların alındığı dönemlerde, gebelik dönemlerinde görülebiliyor. Zayıf insanlarda da görülebiliyor özellikle dar ayakkabı giyen kadınlarda daha sık karşılaşılıyor. İlerleyen dönemlerde batmaya bağlı enfeksiyon oluşabiliyor. Selülit dediğimiz cilt altı enfeksiyonları oluşabiliyor" dedi.