Manisa Haberleri

YENİ ANAYASAYLA İLGİLİ BİR KIRMIZI ÇİZGİ DE YARGITAY BAŞKANI ALKAN’DAN

Haber 03.05.2013 10:20 Cuma
Yargıtay Başkanı Ali Alkan, yeni anayasanın mutlaka uluslararası sözleşmeleri, evrensel hukuk ilkelerini kapsamasını ve özgürlükçü Anayasa olması gerektiğini belirterek, “Kırmızı çizgimiz uluslararası sözleşmeler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ilkeleri esas alınmalı” dedi.
Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Ceza Yargılamasında Yasa Yolu olarak Temyiz ve İtiraz konulu sempozyuma katıldı. Sempozyuma gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Alkan, bir gazetecinin yeni anayasa yapım çalışmalarıyla ilgili sorusu üzerine, yeni anayasa ihtiyacının toplumun tüm kesimlerince kabul edildiğini belirterek, yeni anayasanın mutlaka toplumsal mutabakatla gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Kamuoyundan edindiği bilgiye göre 1-2 partinin anlaşmasıyla yeni anayasanın yapılacağının ifade edildiğini belirten Alkan, “Şahsen böyle bir anayasanın yapılması halinde, bunun hemen ertesi gün toplumsal mutabakatı sağlamadığı için yine meşruiyeti tartışılır hale gelecektir” dedi.
Yeni anayasada kırmızı çizgilerinin ne olduğunun sorulması üzerine Alkan, “Mutlaka uluslararası sözleşmeleri, evrensel hukuk ilkelerini kapsaması, özgürlükçü anaya olması lazım. Kırmızı çizgimiz uluslararası sözleşmeler, Avrupa insan Hakları Mahkemesi ilkeleri esas alınmalı” şeklinde yanıt verdi.
Alkan, çözüm süreciyle ilgili sorular üzerine, “Türkiye’de acilen barışın gelmesi gerekiyor. Bu durumun, sonsuza kadar sürdürülerek varlığını devam ettirmesi mümkün değil. Barış sürecinin sonuca ulaşma mecburiyeti var. Tarafların fedakarlıklar yaparak ortak bir sonuca ulaşması lazım” dedi.