Manisa Haberleri

MANİSA’DA KATI ATIK TESİLERİNDE PROSEDÜR SÜRECİ TAMAMLANDI

Haber 03.05.2013 12:01 Cuma

MAÇEB 2013 yılı olağan toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi.

\r\n


\r\nManisa’nın en önemli sorunlarından iki tanesi olan katı atık bertaraf tesisi ve atık su arıtma tesisi konusunda Ankara’da gerçekleştirdiği temaslar hakkında birlik üyelerine bilgi veren Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Hibe kredinin ve geri kalan paranın İller Bankası’nca verilmesinin Bakan Bey’in ve İller Bankası Genel Müdürü’nün oluru noktasındayız. İnşallah önümüzdeki hafta bu süreci de aşmak için tekrar Ankara’da olacağım. Zaten devamlı görüşme konumundayız. İnşallah bunu başarmamız halinde kazanacak olan Manisa’dır, Manisa halkıdır. O açıdan burada siyasi odak gözetmeden bütün herkesin Manisa için kanayan en önemli iki yarasını çözüme ulaştırma noktasında üzerine düşeni yapması gerekir” dedi.

\r\n


\r\nGündem maddelerinin görüşülmesi ve oylanmasının ardından katı atık bertaraf tesisi konusunda birlik üyelerine bilgi veren Başkan Ergün, “Geçtiğimiz sene Mayıs sonu Haziran ayı içerisinde startını verdiğimiz katı atık bertaraf tesisleri, ayrıştırma, depolama alanı kapsamında kompostlama sistemi de dahil olmak üzere bu konuyla ilgili prosedürleri başlatmıştık. Yaklaşık 10-11 aylık geçen süre içerisinde epey yol alındığı kanaatini taşıyorum. Şuanda katı atıkla ilgili Uzunburun mevkiinde yapmayı planladığımız, hazırlığını yaptığımız tesisle ilgili ihaleye çıkma aşamasında hiçbir prosedür ortada kalmadı. İlgili ÇED raporları, Valilik raporları, Çevre Bakanlığı raporları, bütün izinler şuanda tamamlandı. Geçtiğimiz ay içerisinde bu mevcut yatırımın Çevre Bakanlığı nezdinde ve İller Bankası nezdinde finans işinin çözülmesi noktasındayız” diye konuştu.

\r\n


\r\n"HİBE MÜRACAATIMIZI YAPTIK"
\r\nYaklaşık yapılan hesaplamalarda, bu tesislerin bugünün şartlarında 60 milyon TL civarında bir bedelle yapılabileceğini belirten Başkan Ergün, şöyle devam etti: “Katı atık tesislerinin yapımıyla ilgili İller Bankası Avrupa Yatırım Fonu’ndan hibe kredi alınması ve bununla ilgili bakanlığın bizzat 3 hafta önce Ankara’da bütün Türkiye genelinde yatırım yapacak ve bu yatırım bankasından alınacak olan fondan talepleri istendi. Biz de o süreçte gerekli raporları tamamlayarak, İller Bankası Avrupa Yatırım Fonu’na müracaatımızı yaptık. Tabi gündemimizde sadece çöp değil, atık su arıtma da var. O ayrı bir konu ama aynı anda atık su arıtma ile ilgili de biz bir 30 milyon TL müracaatımızı da yaptık. İki hafta öncesi Ankara’dan yaptığım görüşmelerim var. Onları da sizinle paylaşayım. Bu müracaatı yaptık. İlgili İller Bankası Genel Müdürlüğü ve alt finans daire başkanlıklarıyla görüşmelerimizi tamamladık. 10 milyon TL üzeri yapılan yatırımların direkt Bakan’a bağlandığı bizzat Genel Müdürlük tarafından şahsıma iletildi. Bakanla yaklaşık 3 haftadır randevu taleplerimiz, Sayın Bakanımızın yoğun programından dolayı gerçekleşmedi. Ancak makamında bizzat bu konuları takip eden hem daire başkanı, hem de Genel Müdür Yardımcısıyla taleplerimizi bizzat bilgi notu olarak kendilerine ilettik.”

\r\n


\r\n"KENDİMİZ İHALE ETME SAFHASINA GETİREBİLİRİZ"
\r\nHafta başında bakanlıktan genel müdür yardımcısının bizzat arayıp, bilgi verdiğini aktaran Başkan Ergün, “Şuan dosyaların hepsinin onaylanarak, ilgili genel müdürlüklerine tekrar gönderildiğini bildirdi. Yani İller Bankası Genel Müdürlüğü’ne katı atıkla ilgili, Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü’ne ede atık su arıtma ile ilgili, bunun dışında Manisa Belediyesi’nin de asfaltla ilgili talepleri vardı, onun da havalesi yine İller Bankası Genel Müdürlüğü’ne yapıldı. Önümüzdeki hafta içerisinde ben tekrar bu iki konuyla ilgili Manisa’nın en önemli, 30-40 senedir kanayan yarasını neticelendirebilmek noktasında yine Ankara’da 2-3 günümüzü bu konuyla ilgili görüşmelere ayıracağız. Sonuç itibariyle bu yatırım, kanunen yüzde 45’e kadar hibenin alınabilmesi ancak Bakanlığın yetkisinde. Bu oranın yüzde 55’lere, 60’lara kadar çıkarılabileceğinin önbilgisi bende mevcut. Yani 60 milyon liralık yatırımın yarısını hibe olarak aldığımızda, geri kalanını da yine İller Bankası’ndan 5 yıl ödemesiz, 20 yıl vadeyle Avrupa Yatırım Fonu’ndan borçlanması yapılmak suretiyle bu yatırımı MAÇEB bünyesinde kendimiz ihale etme safhasına hemen getirebiliriz. Yani işin özü, finans bacağının artık netleşmesine kaldı. Bu birinci öngörümüz” dedi.

\r\n


\r\n"KAZANACAK OLAN MANİSA’DIR"
\r\nHibe kredisi verilememesi ve İller Bankası’nın Türkiye genelinde seçim sürecine yaklaşılması sebebiyle bütün belediyelerde bir kısmaya ve tasarrufa gitmesi durumunda ellerinde ikinci bir alternatif plan bulunduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Ergün, konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Böyle olması durumunda o zaman 28 yıllık yap-işlet-devret modeliyle ikinci alternatifimizi gündeme getireceğiz. Yani ton başına çöp bedeli ödemek suretiyle yerli ya da yabancı bu işi yapacak yatırımcılar, açık ihaleye çıkmak suretiyle bu işin startını verelim düşüncesindeyiz. Ama gönül istiyor ki, hem Manisa, hem Manisa’nın bütün vatandaşı, hem Manisa Belediyesi ve diğer belediyelerin bütçeleri ve Bakanlığın bu hazır fonlardan bize destek vermesi halinde Manisa’nın çok daha büyük bir tasarrufu sağlayacağı, o zaman ton başına düşen maliyetlerde herhangi bir bedel ödememesi söz konusu olacaktır. İşletme yatırımı bitinceye kadar. İşletme yatırımı bittikten sonra muhakkak tabii ki bir bedel kanunlar nezdinde alınması söz konusu olabilecek. Ama 60 milyon TL borçlanmak var, yarısı hibe olacak şeklinde, 28 yıllık yap-işlet-devret şeklinde bir yatırımcı bu işe girdiğinde tabiî ki alan bu bedeli yatıracak, bunun karşılığında bir para kazanması söz konusu. Ama burada da bütün Türkiye’de yapılmış olan ihalelerde ton başı maliyetlerinin bir ortalaması var. Sonuç itibariyle geldiğimiz nokta bu. İşin artık bütün prosedürleri bitti. Hibe kredinin ve geri kalan paranın İller Bankası’nca verilmesinin Bakan Bey’in ve İller Bankası Genel Müdürü’nün oluru noktasındayız. İnşallah önümüzdeki hafta bu süreci de aşmak için tekrar Ankara’da olacağım. Zaten devamlı görüşme konumundayız. İnşallah bunu başarmamız halinde kazanacak olan Manisa’dır, Manisa halkıdır. O açıdan burada siyasi odak gözetmeden bütün herkesin Manisa için kanayan en önemli iki yarasını çözüme ulaştırma noktasında üzerine düşeni yapması gerekir. İnşallah bu noktayı da aşarız.”