Manisa Haberleri

BEHZAT AY YAZIN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNE KAVUŞTU

Haber 03.05.2013 12:26 Cuma
Balıkesir’in Ayvalık Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen, şiir düşüncesini geliştirmek, şiir eleştirisini desteklemek amacıyla 2013 yılının şiir inceleme/eleştiri çalışmalarına verilen Behzat Ay Yazın Ödülleri sahiplerini buldu.
Eray Canberk, Veysel Çolak, Mustafa Öneş, Öner Yağcı ve Elgiz Pamir’den oluşan seçici kurul; yarışmaya katılan çalışmaları dil özeni, içerik çözümlemesi, incelenen şiirin anlam katmanlarının açığa çıkarılması, teknik, yapı, biçim, biçem, dil, ses, imge, esin kaynağı gibi şiir bilgilerinin doğru belirlenmesi yönünden yaptığı değerlendirme sonucunda ödülün, Atilla Yaşrin’in ‘Didem Madak’ın Ahlar Ağacı’ ve Gülten Akın’ın ‘Deli Kızın Türküsü’ adlı çalışmalarına verilmesine karar vererek, önceki gün düzenlenen bir törenle ödüllerini sahiplerine verdi. Her yıl yazarın doğum günü olan 2 Mayıs'ta verilmesi gelenek haline gelen Behzat Ay Yazın Ödül töreni önceki gün Ayvalık Belediyesi’ne ait İsmet İnönü Kültür Merkezinde saat 17.30’da gerçekleşti.
Ayvalık Sanat Derneği Başkanı Sadi Mastar ile merhum Behzat Ay’ın eşi Elgiz Pamir’in sunuculuğunu yaptıkları ödül dağıtımında; Ayvalık Belediye Başkan Vekili Ayşe Aynur Sokol, Ayvalık Belediye Meclis Üyeleri; Hatice Arga, Yusuf Bilir ve Fatih Ayyürek hazır bulundu. Behzat Ay’ın yazınsal kimliğinin vurgulandığı kimi günlüklerinden seçmelerin okunduğu etkinlikte; Veysel Çolak, Mehmet Sadık Kırımlı ve Atilla Yaşrin olacağı ‘Şiir ve Eleştiri’ konulu bir de panel gerçekleşirken, İsmet İnönü Kültür Merkezi girişinde de Behzat Ay ile ilgili fotoğraf sergisi açıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ayvalık Şubesi’nin bağlama öğretmeni Yaşar Uçurum’un bağlama ve türkülerle renk kattığı tören, Atilla Yaşrin ve Gülten Akın’a ödüllerinin verilmesiyle son buldu.