Manisa Haberleri

YILLARIN BİRİKİMİ KÜL OLDU

Haber 03.05.2013 12:31 Cuma
Muğla’nın Yatağan ilçesi Dere Mahallesi'nde ikamet eden 2 çocuklu Alper çiftinin evinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangın tek asgari ücretle geçim savaşı veren ailenin birikimini küle çevirdi.
Meydana gelen yangının ardından yaşı küçük olan çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu belirten Zeynel Alper; “4 yaşındaki oğlum Furkan'ı evde tutamıyorum. Yangından kalan izler nedeniyle psikolojisi bozuldu. Bu izleri bir an önce gidermem gerek ancak tek başıma altından kalkabileceğin bir durum değil” dedi.
Yatağan Dere Mahallesi 27 Sokak No 14'de tek asgari ücretle geçim savaşı veren 2 çocuklu Alper çiftinin geçtiğimiz günlerde evinde çıkan yangın ailenin birikimini küle çevirdi.
23 Nisan Salı akşamı, bir mermer ocağında işçi olarak çalışan 30 yaşındaki Zeynel Alper işte olduğu sırada bilinmeyen bir nedenle çıkan yangına Yatağan Belediyesi İtfaiye biriminin zamanında müdahalesi facianın eşiğinden dönülmesini sağladı ancak, yangın sonucunda evin bir odası tamamen yandı.
İki çocuğunun evde olduğu sırada çıkan yangında büyük maddi hasar gördüklerini belirten Zeynel Alper'in 24 yaşındaki eşi Semra Alper; “Oturma odasında çıkan yangın kısa sürede bütün odayı sardı. Komşuların da yardımıyla hemen itfaiye çağırdık ve yangın bütün evi sarmadan kısa süre içinde söndürüldü ancak, yangında zaten iki göz olan evin bir odası tamamen yandı. Odadaki hiçbir eşyayı kurtaramadık. Eşim bir mermer ocağında asgari ücretle çalışıyor. Bir süre önce taksitle aldığımız eşyaların daha taksiti bitmeden küle dönüşünü gözyaşları içinde izledim. 4 aylık olan kızım Damla ve 4 yaşındaki oğlumuz Furkan'ın yaşları küçük olması nedeniyle elim kolum bağlı. Özellikle oğlum Furkan yangından etkilendi. Yangından kalan izler nedeniyle daha fazla etkilenmemesi için annem kısa süreliğine kendi evine götürdü. Evdeki hasarı giderdikten sonra geri gelecek ancak, tek başımıza yapabileceğimiz bir şey değil” dedi.
Aile reisi Zeynel Alper ise yangın sonucunda yaşadıkları maddi hasarın altından tek başına kalkamayacağını ifade ederek; “Tek tesellim ailemden kimsenin zarar görmemiş olması. Olayın ardından komşularımızın büyük desteği oldu. Evlerde kullanmadıkları eşyalarla zarar gören eşyalarımızın yerini doldurmaya çalıştılar. Ayrıca yanan oda üzerinde kendi imkânlarımla yapmaya çalıştığım boya badana gibi işlerde de destekleri oldu. Bunun yanı sıra Belediye ve Kaymakamlığa da müracaat ettim. Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık tadilat için kum çimento gibi malzeme desteğinde bulunabileceğini belirtti ancak izinli olduğu için Sayın Kaymakamımıza ulaşamadım. Numaramı aldılar ve bana geri döneceklerini belirttiler. Yaşı küçük olan ve bu korkuyu yaşayan çocuklarımın psikolojik olarak etkilenmesini istemiyorum. Bu nedenle yangının izlerini bir an önce silmem gerek ama bunun tek başıma yapacak gücüm yok. Yetkililerden isteğim geçici olarak da olsa bana yardımcı olmaları. Çocuklarımın meydana gelen olayın izleri arasında yaşamasını istemiyorum. 4 yaşındaki oğlum Furkan'ı evde tutamıyorum. Yangından kalan izler nedeniyle psikolojisi bozuldu. Bu izleri bir an önce gidermem gerek” dedi.