Manisa Haberleri

ANTALYA’DA ’EN ÖZEL FESTİVAL’ DÜZENLENECEK

Haber 03.05.2013 12:48 Cuma
Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Antalya Valiliği ve Akdeniz Üniversitesi İşbirliğinde Antalya’da 8-10 Mayıs tarihleri arasında özel çocuklar için ‘En Özel Festival’ düzenlenecek.
Kısa adı ‘ENFEST’ olan festivalde basketbol, atletizm, futbol, yüzme, resim sergisi, paneller, uçurtma şenliği ve eğlenceli etkinlikler yer alacak. Akdeniz Üniversitesi Rektörlük Senato Salonu'nda yapılan toplantıda konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, bu yıl ikincisi düzenleyecekleri ‘ENFEST 2013’ festivali için seçilen özel kelimesinin çok güzel olduğunu belirterek, “Özel çocuklar. Engelli kelimesini bu çocuklar için uygun bulmuyorum. 819 özel çocuğu üç gün boyunca üniversitemizde konuk edeceğiz. Festival kapsamında üç gün boyunca sportif yarışmalar, resim sergileri, ödüllü yarışmalar düzenlenecektir” şeklinde konuştu.
Etkinliğin, eğitimin farkındalığı olarak günlük yaşama hazırlıkta faydalı olacağını belirten İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Ramazan Sarıgöl ise, bu yıl etkinliği bölgesel olarak düşündüklerini, ilerleyen yıllarda ulusal, daha sonra ise uluslar arası boyuta taşıyacaklarını belirtti. Sarıgöl, “Festivale toplam 74 okuldan 819 öğrenci katılıyor. Bunlardan 13 okuldan 119 öğrenci basketbol yarışmasına, 22 okuldan 205 öğrenci futbol yarışmasına, 8 okuldan 17 öğrenci yüzme yarışmasına, 57 okuldan 287 öğrenci ise atletizm dalında yarışmaya katılacak” dedi.Sarıgöl festivalde ayrıca bilimsel çalışmalara da yer verileceğini söyledi.