Manisa Haberleri

YEREL YÖNETİMLER OKULUNDA İLK DERS BOZBEY’DEN

Haber 03.05.2013 13:06 Cuma
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Ayyıldız Derneği’nin düzenlediği 'Yerel Yönetimler Okulu’nun ilk dersine katılarak öğrencilere seslendi.
Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’ndeki derste konuşan Bozbey, belediye başkanlığının bir meslek sayılamayacağını, beş yıllık süreyle seçilen kent yöneticiliği olduğunu kaydetti. Bozbey, ”Ben belediye başkanlığı tanımını doğru bulmuyorum. Çünkü belediye başkanlığı meslek değildir. Gerçi bazıları meslek olarak görebilir. Belediye başkanı beş yıllık süreyle halkın verdiği yetkiyi halk adına kullanan bir yöneticidir. Bu noktada “kent yöneticiliği “ sıfatını daha doğru buluyorum” dedi.
Belediye meclisi ve üst yönetiminin bilgi seviyesinin önemli olduğuna dikkat çeken Bozbey, yerel yöneticilerin ikili ilişkilerinin de sağlıklı davranışlar gerektirdiği kaydetti. Başkan Bozbey şöyle konuştu:
“Bilgi ve ikili ilişki çok önemli, bir kere samimi olmak durumundasınız. Bazıları idareten davranır, bazıları kerhen… Bazıları da samimi davranır. Samimiyetin insanın içinden gelmesi gerekir. Bu beceriyi elde etmek kolay değil.”
“Kentsel Dönüşüm “ adı altında yapılan çalışmaların yanlışlığını da dikkat çeken Mustafa Bozbey, “Bazen kelimeler bizi yanılgıya düşürür. İşte “Kentsel Dönüşüm Yasası”. Bir kere “kentsel dönüşüm” başka bir şey, “kentsel yenileme” bambaşka bir şey. Şunu söylemeliyim ki, bu kentsel gerileme kanunudur. Dönüşümle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Konu en başından bu yana yanlış anlaşıldı. Vatandaşı zora soktuğu için dönüşümden söz edilemez. “Dönüşüm” insanla başlar, insanla biter. Siz sadece binaları dönüştürmeyi düşünüyorsunuz. O zaman şehri yenileyemiyorsunuz demektir. Yıkıp yenisini yapmak dönüşüm değildir. Dönüşüm için insanı baz alacaksınız, onun dönüşümüyle birlikte yapıları da değiştirerek, yenileyerek, dönüşüm sağlayabilirsiniz” diye konuştu.