Manisa Haberleri

GÖLDE DUBALARLA YOLCULUK

Haber 03.05.2013 15:02 Cuma
Beyşehir Gölü’nün Mada Adası’nda bulunan besi hayvanlarının göl üzerinden yaylalara göç yolculuğu başladı.
Gölün en büyük adası konumunda ve insanların yaşadığı tek kara parçası olan 258 nüfuslu Mada Adası’nda evlerin ahırlarında bulunan yüzlerce büyükbaş hayvan, ilkbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte yaylalara göç etmeye başladı. Ancak, kış aylarını adada geçiren büyükbaş hayvanlarının yaylalara göçü göl üzerinden olunca geçiş esnasında renkli görüntüler oluştu.
Ada sakinlerinin karşıdan karşıya geçişlerinde kullandığı özel duba üzerine bindirilen besi hayvanları, Mada Adası’ndan karşı kıyıdaki yaylalara, kıyıya vardıktan sonra da 8 kilometrelik bir yaya intikalin ardından ulaşabiliyor.
Beyşehir Gölü’ne sahili olan yerleşim birimlerinden Gedikli Köyü’nün Muhtarı Ali Rıza Çat, Mada Adası’nın köye Kumluca Mahallesi olarak bağlı bulunduğunu belirtti. Adada yaşamlarını süren mahalle sakinlerinin çiftliğin yanı sıra besicilikle de uğraştığını dile getiren Çat, ancak adada mera ve otlak alanların sınırlı olması nedeniyle bahar döneminde besi hayvanlarının 15-20 günlük süre içerisinde tamamının yaylalara götürüldüğü söyledi.
Ulaşımın Kumluca Mahallesi’nin ada olmasından dolayı Beyşehir Gölü üzerinden yaklaşık 800 metre mesafe geçilerek yapılabildiğini anlatan Çat, “Adadan karşı kıyıya tek ulaşım kayıklarla da özel olarak yaptırılan duba yardımıyla sağlanıyor. Eskiden kayıklarla karşıya geçirilen besi hayvanları şimdi motorlu teknelerin çektiği duba tarafından sağlanıyor. Normalde adadan hayvan geçişleri her yılın Mayıs ayının ilk haftasında başlar, ancak bu yıl Nisan ayının ortalarına doğru erken başladı. Kısa süre içerisinde yaylara hayvan nakillerinin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.