Manisa Haberleri

SAĞLIK-SEN’DEN 100 BİN SAĞLIK ÇALIŞANINA VERGİ MÜJDESİ

Haber 03.05.2013 15:33 Cuma
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, “Toplu sözleşmede adaletsizlik kısmen ortadan kaldırıldı ancak yapılan düzenleme yeterli değildir. Döner sermayeden vergi kesintisi tamamen kaldırılmalıdır” dedi.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Metin Memiş, 2012 yılı toplu sözleşmelerinde sağlık çalışanlarının aldığı ek ödemelerin maaşlarıyla beraber hesaplandığını ve bu sebeple çalışanların üçüncü veya dördüncü ayda vergi dilimine düştüklerini belirterek, “Burada bir adaletsizlik vardı ve vergi mağduriyeti yaşıyorlardı. Bizim talebimiz maaşla ek ödemenin ayrı ayrı hesaplanması ve vergi mağduriyetinin giderilmesidir” şeklinde konuştu.
Toplu sözleşmede elde edilen kazanımla beraber aldığı döner sermayesi ek ödemenin altında alanların fazla ödedikleri vergileri geri almasına ilişkin bir karar çıktığını ifade eden Memiş, 2012 yılında fazla vergi ödeyenlere bu vergilerin iade edilmesi noktasında görüş ilettiklerini söyledi.
Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, toplu sözleşmede adaletsizliğin kısmen ortadan kaldırıldığını kaydederek, “Ancak yapılan düzenleme yeterli değildir. Döner sermayeden vergi kesintisi tamamen kaldırılmalıdır. Bunu da 2013 toplu sözleşme masasında daha güçlü şekilde ifade edeceğiz" diye konuştu.