Manisa Haberleri

SİLVAN’DA BARAJ SUYU TEHDİDİ

Haber 03.05.2013 15:32 Cuma
Batman Barajı sağ sahil sulama kanalının geçtiği Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Çatakköprü köyünde 6 ev kullanılmaz hale geldi.
Kanaldan sızan sular yüzünden evleri yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya gelen köylüler, evlerinin çökmesinden endişe ettiklerini söyledi. Batman Barajı sağ sahil sulama kanalına 100 metre mesafedeki Batman-Diyarbakır il sınırında bulunan Malabadi Köprüsü yakınlarındaki Çatakköprü köyündeki altı ev, kanaldan sızan su nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Özellikle yaz mevsiminde kanaldan akan sızıntı suları yüzünden evlerinde oturamaz hale geldiklerini belirten 8 çocuk babası 43 yaşındaki Hasan Bilmez, sorunun çözümü için başvurduğu yerlerden bir sonuç alamadıklarını söyledi. Bilmez, "Kanaldan tam dört yıldır su sızıyor. Sağ sahil kanalındaki sızıntı nedeniyle evlerimizin bulunduğu yerin altından sürekli su çıkıyor. Bu Batman Barajı sağ sahil kanalından 2009'dan beri su bırakılıyor. 2009'dan beri bırakılan su nedeniyle bizim evlerin altına su sızıyor. 2009'dan beri Batman Şubesi'ne dilekçe yazdık. 2010'da DSİ Genel Müdürlüğü'ne dilekçeyi ellerimle teslim ettim. Bana verilen cevap senin zarar ziyanını ya öderiz ya da önleriz. Evim hep çatlamış yıkılmak tehlikesiyle karşı karşıya 2012'de bizzat Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysi Eroğlu Silvan Barajı temel atma töreninde evimin görüntüsünün olduğu CD ve dilekçeyi ellerimle ona teslim ettim. Bir cevap alamadım. Bizzat Başbakanlığa internet üzerenden dilekçe yazdım ondan da bir cevap alamadım. 2012'de Diyarbakır 10'uncu Bölge Müdürlüğü'ne dilekçe yazdım cevap alamadım. Batman Şubesi'ne tekrar dilekçe yazdım bir cevap alamadım. Evlerimiz yıkılacak. Altı eviz. Bu evlerin hepsi yıkılacak. Bunun çaresi yok ne yapsalar bu su durmaz. Evlerimizi ya istimlak etsinler ya bizi taşısınlar başka bir yerde bize ev yapsınlar, yoksa bir gün bizim çocukların başına bu evler yıkılacak. Can kaybı olunca bunun hesabını kim verecek. Bunun sorumlusu kimdir. Yetkililerden bu sorunu çözmelerini bekliyoruz" dedi.
DSİ sulama kanalından sızan suların evlerinden atması yüzünden tedirgin olduklarını söyleyen Ekrem Kaya, Çatakköprü köyünde ikamet ettiğini söyledi. Kaya, "Çatakköprü köyünde ikamet etmekteyim. 2009'dan bu yana Batman sağ sahil kanalından su bırakıldığı zaman su sürekli evimizin içinden çıkıyor. Dilekçe gönderdik ama hiçbir yerden cevap alamadık. En son 2011'de kendim dava açtım. Diyarbakır Bölge İdaresi bu dava neticesinde zarar ziyanı hiç tespit edilmeden bana sadece boya parası verdi, hepsi bu kadar. Her an için bu ev yıkılabilir çocuklarımın üzerine ve bundan çok da korkuyorum. Ben yetkililerime sesleniyorum. Bir can kaybı olmadan bunun önleminin alınmasını rica ediyorum" şeklinde konuştu.
MÜRAACATLAR SONUÇSUZ KALIYOR
Yapılan tüm müracaatların sonuçsuz kaldığını söyleyen köy muhtarı Kasım Turan ise 2009'dan beri Batman sağ sahil kanalının açılışından beri yol üzerinde bulunan altı hanenin su altında kaldığını söyledi. Turan, "Bütün yetkililere her yere müracaat etmemize rağmen bu soruna bir çare bulunmadı. Ben Batman bağ sahil sulamasının delegesiyim. Bunu bizzat Batman sağ sahil sulama kanalı başkanına durumu izah ettik. Kendisi çalışma yaptıklarını söyledi. Ama yaptıkları çalışma sadece ilaçla oldu. Bu iş ilaçla olmuyor. 4-5 senedir bu çabalarımıza ve müracaatlarımıza rağmen DSİ ilgilenmiyor ve DSİ buna bir çare bulmuyor. Bu konuda yetkililerden ricamız buna bir çare bulmalarıdır. Ya devlet kalksın bu evlerimizi istimlak yapsın veya bu kanala bir çare bulsun. Bu sulama birliğinin yapacağı iş değil DSİ buna el atsın. Sulama birliğinin imkanları yok. Sandık beton yapıldığı an biz bu dertten sıkıntıdan kurtuluruz. Bunun sonucunda sulama birliği de rahatlar. Suyu bıraktıkları an su evleri basıyor. Mecbur kaldıklarında suyu kapatmak zorunda kalıyor. Bu sefer de çiftçi zarar görüyor. Bu konuda yetkililerin bir an önce bu duruma el atmasını diliyoruz. Bu durumdan endişe duyuyoruz. Su evin içinden çıkıyor. Belki bu ev tek katlı olduğu için yıkılma tehlikesi yaşanmıyor ama diğer evler iki katlı her an yıkılabilir. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Lütfen bu soruna çözüm bulun" diye konuştu.
"ÇOCUKLAR KANALLAR ARASINDAKİ DERZ DOLGULARINI KALDIRDIĞI İÇİN BU SORUN YAŞANIYOR"
Devlet Su İşleri (DSİ) 10. Bölge yetkilileri ise bu durumun müdahaleden kaynaklandığını söyledi. İsimlerinin verilmesini istemeyen yetkililer, "Batman Barajı sağ sahil sulama kanalının yapımı devam ediyor. Bu bölge yaklaşık 100 kilometrelik bir alandır. Bunun 20 kilometresi tamamlandı ve bu kanallar sulama birliğine devredildi. Kanallar arasında derz dolgular var. Çocuklar bu dolguları kaldırdığı için kanallardan sızma oluyor. Dolgular yerine konulduğunda bu sızmalar önleniyor. 20 kilometrelik kısım sulama birliğine devredilmesine rağmen DSİ olarak bu bölgeyi sürekli kontrol ediyoruz. Bu süre içinde çocukların kaldırdığı dolgular 5 defa yeniden yapıldı. Ama yine de birileri gidip derz dolguları kaldırıyor. Bu tamamen müdahalelerden kaynaklanan bir sorun. Derz dolgular kaldırılmadığı sürece hiç bir sorun yaşanmayacak ve su sızıntısı da olmayacaktır" ifadelerini kullandı.