Manisa Haberleri

BİTLİS’TE SAİD NURSİ SEMPOZYUMUNA DOĞRU

Haber 04.05.2013 09:50 Cumartesi
Bitlis Valiliği, Bitlis Belediyesi, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörlüğü ile Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı, 08-12 Mayıs 2013 tarihleri arasında, ”keşfedilmeyi bekleyen bir hayat ve fikriyat: Said Nursi Ve Risale-i Nur” konulu bir sempozyum düzenleyeceği belirtildi.
Bitlis Eren Üniversitesi'nde düzenlenecek olan sempozyumda ünlü akademisyenler, profesörler ve Said Nursi'nin talebeleri tarafından, Said Nursi’nin hayatı ve fikirleri, hapishane ve sürgün günleri, hayat tarzı, sanata bakış açışı, hayatındaki muhataplar ve mekanlar, O'nun saklı dünyası, tarih aynasında Bediüzzaman, Said Nursi ve İslam Dünyası, hayat tarzı üzereni konuşmalar ve sempozyumlar yapılacak.
Said Nursi'nin tüm hayatının her yönüyle ele alınacağını sempozyumda Said Nursi'nin talebelerinden Prof. Dr. Mehmet Aybak'ın, Sait Özdemir, Abdullah Yeğin, Abdülkadir Badıllı, Dr. Suat Alkan ve Selahaddin Akyıl kendi dilleriyle O'nun hayatını anlatacak.
Bir hafta boyunca devam edecek olan sempozyumun son gününde ise katılımcılar Bediüzzaman’nın doğduğu köy olan Hizan ilçesine bağlı Nurs köyüne gidecek. Burada Said Nursi'nin doğduğu yerleri ziyaret edecek olan katılımcılar burada verilecek olan öğle yemeğinin ardından Bitlis’ten ayrılacaklar.