Manisa Haberleri

HAYALET AĞLARI ÇIKARMAK İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Haber 04.05.2013 10:29 Cumartesi
Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP)-COMDEKS desteğinde gerçekleştirilen “Hayalet Ağ Avcıları Projesi” kapsamında, yerleri belirlenen ağları çıkarmak için dalışlar mayıs sonunda başlayacak.
Gökova Yelken Kulübü tarafından yürütülen projede, kazayla veya bilerek deniz dibinde bırakılan av araçları anlamına gelen hayalet ağların deniz dibinden çıkarılması için ön hazırlıklar tamamlandı.
Av aracının malzemesine, bulunduğu derinliğe, dip coğrafi yapıya ve hidrodinamik etkenlere göre 2-8 yıl boyunca avlanmaya devam eden ve deniz canlıları ile ekosistem açısından büyük zararlara yol açan hayalet ağların yerleri mart ve nisan aylarında tespit edildi. Dalışlara mayıs sonunda başlanacak ve hayalet ağlar haziran ayından itibaren bulundukları yerlerden çıkarılacak.
BELGESEL ÇEKİMLERİ VE SAHA ÇALIŞMALARI PARALEL YÜRÜYOR
GEF Küçük Destek Programı (SGP) - COMDEKS ve GEF desteği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve UNDP tarafından yürütülmekte olan “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” tarafından destek verilen projenin her aşaması, bir yandan da kamerayla görüntüleniyor. Şu ana kadar sah ve ağ tespit çalışmaları sırasında gerçekleştirilen röportaj ve çekimlerin bu alanda önemli bir boşluğu dolduracak biçimde, belgesel olarak değerlendirileceği belirtildi.
Öte yandan, proje kapsamında kurulan internet sitesinden, yapılan çalışmalara ilişkin tüm gelişmeler de takip edilebiliyor. www.hayaletag.com internet adresinden ulaşılabilen sitede, proje hakkında geniş ve ayrıntılı bilgilerin yanı sıra hayalet ağ sorunuyla ilgili aydınlatıcı veriler, etkileyici fotoğraflar ve proje hakkındaki haberler de ziyaretçilere sunuluyor.