Manisa Haberleri

VATANDAŞLARIN HOŞ VAKİT GEÇİRMELERİ İÇİN HİZMET KALİTESİ ARTIRILACAK

Haber 04.05.2013 10:44 Cumartesi
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’ne mesire alanlarında vatandaşların daha kaliteli hizmet almaları için gerekli bütün tedbirlerin alınması talimatını verdi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada bu yaz sıcaklık ortalamalarının mevsim normallerinin 0,5 ile 1 derece üzerinde seyredeceğinin tahmin edildiğini belirtti. Eroğlu, şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşıp huzurlu bir ortamda tabiatla iç içe vakit geçirmek ve aileleriyle bir arada piknik yapmak isteyen vatandaşlara daha kaliteli hizmet sunulması için gereken her şeyin yerine getirilmesini istedi.
Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tesis edilen milli park, tabiat parkı ve mesirelik alanlarda içmesuyu, temizlik ve tuvalet gibi ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması hususunda azami hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini belirtti. Yine bakanlık tarafında tesis edilen ancak özel sektör tarafından işletilen alanlarda da gerekli düzenlemelerin yapılmasını isteyen Eroğlu, “Özel işletmeleri oluşturacağınız ekiplerce 24 saat kontrol edin, vatandaşların mağdur edilmemesi için gereken ne varsa yerine getirin” dedi.
VATANDAŞ DİLEK VE ŞİKAYETLERİNİ HIZLI BİR ŞEKİLDE İLETEBİLECEK
Gerek kurum personelinin gerekse özel işletmelerdeki personelin kılık kıyafetinden ziyaretçilere karşı davranışlarına kadar her şeyin muazzam bir şekilde olması gerektiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, söz konusu alanlarda yaşanacak herhangi bir problemde vatandaşların dilek ve şikayetlerini hızlı bir şekilde iletebilecekleri iletişim bilgilerinin yer aldığı tabelaların görülebilecek yerlere konulmasını ve sadece bölge müdürü tarafından açılabilecek kilitli şikayet kutularının yerleştirilmesini istedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2013 yılı ve bundan sonraki yıllarda tesis edilecek mesire alanlarında ve yeni yapılacak düzenlemelerde engelli vatandaşların unutulmaması gerektiğini kaydederek, engelli vatandaşlarımıza da hareket imkanı sağlayacak, onları tabiat ile bütünleştirecek tabii terapi ortamı sağlayacak şekilde çalışmalar yapılmasını söyledi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Uludağ Milli Parkı’nın yazın da ziyaretçileri ağırlaması için gerekli hazırlıkların yapılmasını istedi. Eroğlu, ayrıca Spil Dağı Milli Parkı’nda devam eden çevre düzenlemesi çalışmalarının bir an önce tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulması gerektiğini vurguladı.
Mesirelik alanların başka bir faydasının ise orman yangınlarını azaltmak olduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, “İnsanların piknik maksadıyla bu alanlarda bir araya gelmesi, lüzumlu emniyet tedbirlerinin alınması ve piknik için tasarlanması sebebiyle yangın riski de en aza indiriliyor” dedi.
"TÜRKİYE'Yİ ŞEHİR ORMANLARI İLE TANIŞTIRDIK"
Bütün Türkiye’de şehir ormanları, tabiat parkları ve milli parklar kurulduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “2003'ten bugüne kadar toplam 120 adet şehir ormanı tesis ettik. Eskiden şehir ormanlarına insanlar giremiyor, istifade edemiyordu. Ağaç sevgisini vatandaşlara yerleştirmenin yolu, şehir ormanlarının halka açılmasından geçiyor. Vatandaşlarımız şehir ormanlarında ve mesire alanlarında yeşile olan ihtiyacını gideriyor. Ailesiyle hoşça vakit geçiriyor” ifadelerini kullandı.